روشهای تعمیر لوله پلی اتیلن

تعمیر و رفع نشتی لوله پلی اتیلن. خطوط لوله پلی اتیلن نه تنها در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم هستند، بلکه اتصالات بدون نشتی در فواصل ۱۲ تا ۱۵ متری به اندازه‌ی خود لوله محکم هستند که یک سیستم بدون نیاز به نگهداری را فراهم می‌کند مگر در شرایط آسیب‌های پیش بینی نشده که در موارد نادر رخ می‌دهند. در صورتی که پلی اتیلن توسط یک شخص ثالث آسیب ببیند، ممکن است نیاز به روش‌های ترمیمی برای بازیابی سیستم لوله‌کشی در اسرع وقت باشد. دکتر پایپ روش موثری برای تعمیر لوله پلی اتیلن پیشنهاد می‌دهد که شما را از تعویض لوله بی‌نیاز می‌کند.

چسب نشتی گیر دکتر پایپ DR.PIPE

 • نماینده‌ انحصاری از شرکت BL-TECH  کشور کره جنوبی
 • محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی
 • دارای استانداردهای KCW کره جنوبی و ASTM امریکا
 • تعمیر و رفع نشتی لوله‌ پلی اتیلن و مخازن بدون نیاز به تعویض
 • تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن (انواع لوله) در حالت آنلاین(بدون نیاز به قطع جریان)
 • قیمت مقرون به صرفه تر نسبت به تعویض لوله پلی اتیلن توسط تعمیر کار
 • عمر مفید 14 سال
 • مقاوم در بازه دمایی -20  تا 218 درجه سلسیوس

رفع نشتی

رفع نشتی لوله پلی اتیلن با روش دکتر پایپ

این روش هم برای نواحی وسیع آسیب دیدگی نظیر ترکیدگی لوله‌های صنعتی و هم برای نواحی کوچک آسیب دیده مانند لوله‌های خانگی ساختمانی کاربرد دارد و علاوه بر رفع نشتی لوله عمر آن را تا 20 سال افزایش می‌دهد.

کاربرد چسب آب بندی دکتر پایپ برای تعمیر و رفع نشتی لوله پلی اتیلن

 • ابتدا مسیر جریان را قطع کنید تا فشار سیال قطع شود و محل نشتی را کاملا تمیز و خشک نمایید. (در صورت نیاز توسط یک فرچه سیمی، محل نشتی را عاری از هر گونه رسوب و زنگ زدگی نمایید.)
 • دستکش را بپوشید.
 • خمیر اپوکسی را کاملا ورز نمایید و مخلوط کنید تا کاملا یکدست خاکستری شود (توجه بفرمایید که این خمیر از دو بخش تشکیل شده است و بخش میانی باید به خوبی با بخش بالایی مخلوط گردد.)
 • خمیر را روی محل نشتی فشار دهید و آنرا در محل نشتی بطوری گسترش دهید که از هر طرف 5 سانتی متر گسترش یابد.
 • مدت ده دقیقه به خمیر زمان بدهید تا کمی سفت شود.
 • نوار را به مدت 15 تا 20 ثانیه در آب نگه دارید تا آب به لایه‌های آن نفوذ کند.
 • نوار را روی لوله به نحوی بپیچانید که لایه‌های رویین نوار روی سطح لوله قرار گیرد. توجه کنید که میزان گسترش نوار از لبه خمیر حداقل 5 سانتی متر باشد و نیز هر لایه نوار حداقل 30 درصد از لایه قبلی را همپوشانی نماید و پس از پیچیدن هر لایه نوار مقداری آب روی لایه پیچیده شده بریزید تا رزین پلی اورتان مربوط به هر لایه نوار فعال شود و نیز هر لایه نوار را هنگام پیچیدن محکم بکشید تا بخوبی به سطح لوله بچسبد.
 • پس از اتمام پیچیدن نوار حدود 40 الی 55 دقیقه صبر کنید تا خمیر و نوار کاملا با هم ست شوند سپس جریان را باز کنید.

زمان لازم پس از ترمیم جهت برقراری جریان مجدد در لوله (بر اساس دمای محیط)

 • دمای 36 درجه سانتیگراد: 20 الی 25 دقیقه
 • دمای 28 درجه سانتیگراد: 25 الی 30 دقیقه
 • دمای 21 درجه سانتیگراد: 30 الی 35 دقیقه
 • دمای 16 درجه سانتیگراد: 75 الی 80 دقیقه
 • دمای 10 درجه سانتیگراد: 140 الی 150 دقیقه
 • دمای 5 درجه سانتیگراد: 170 الی 180 دقیقه

ویژگی‌های دکتر پایپ

محصول دکتر پایپ شامل یک نوار فایبرگلاس اشباع شده با رزین پلی اورتان هالوکربن صنعتی است و قابل استفاده برای انواع متریال‌های لوله می‌باشد که در نهایت نشتی لوله را کاملاً متوقف می‌کند. پکیج دکتر پایپ، در نوع خانگی،‌ صنعتی و ضد خوردگی تولید می‌شود.

مزایای استفاده از دکتر پایپ

 • زیر نمک یا آب شیرین کار کنید.
 • مقاوم در برابر حرارت تا ۲۱۸ درجه سانتی‌گراد
 • زمان اجرا ۳۰ دقیقه
 • تحمل فشار سیال حداکثر تا bar ۵۰
 • به ابزار خاصی نیاز ندارد.
 • یک راه حل سریع و آسان برای تعمیر لوله‌ها با هر سایزی است.

هزینه تعمیر لوله پلی اتیلن با پکیج دکتر پایپ برحسب قطر لوله: از 100 هزار تومان تا 500 هزار تومان

تعمیرلوله پلی اتیلن

تعمیر لوله پلی اتیلن شهرداری تهران

رفع نشتی لوله پلی اتیلن

رفع نشتی لوله آب پلی اتیلنی

ویدیوی آموزش نحوه کار با چسب تعمیر لوله دکتر پایپ

سایر روش‌های تعمیر عبارتند از:

تعمیرات میدانی کوچک

تعمیر فیوژن زینی

تعمیر لوله پلی اتیلن

در صورتی که اندازه آسیب سوراخ بسیار کوچک باشد (سوراخ به اندازه یک اینچ یا کوچک‌تر روی جداره لوله) می‌توان از گیره‌ی سه راهی سرپوش‌دار یا گیره‌ی سه راهی با حجم بالا یا پچ برای فیوژن بر روی ناحیه آسیب دیده استفاه کرد، به شرطی که جریان آب قابل توقف باشد و ناحیه مورد نظر در طول فرایند تعمیر خشک بماند. قبل از اضافه کردن پچ یا اتصال، یک سوراخ کوچک را در انتهای محل آسیب ایجاد کنید تا از پیشروی ترک جلوگیری شود.

سپس یک سرپوش لب به لب را روی خروجی گیره‌ی سه راهی انتخاب شده برای تعمیر نصب کنید. آب را قطع کرده و سطح اطراف محل آسیب را برای فرایند فیوژن زینی آماده کنید. اتصال روی محل آسیب دیده را با استفاده از روش کلی جوش کنید و اجازه دهید که خنک شود. ۳۰ دقیقه منتظر بمانید و آب را باز کنید.

تعمیر با پچ الکتروفیوژن

هزینه تعمیر لوله پلی اتیلن

یک پچ الکتروفیوژن را نیز می‌توان برای تعمیر آسیب سوراخ‌های کوچک در لوله (سوراخ ۳ اینچی یا کوچک‌تر در یک جداره‌ی لوله) و تا زمانی که جریان آب قابل توقف باشد و ناحیه‌ی مورد نظر در طول فرایند تعمیر خشک بماند، مورد استفاده قرار داد. برای این منظور از روش الکتروفیوژن توصیه شده توسط سازنده و تجهیزات مورد نیاز برای فیوژن زینی استفاده نمایید.

تعمیر اتصال مکانیکی

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن

در برخی موارد که آسیب جزئی است اما باعث بریدگی لوله شده باشد، لوله می‌تواند مسدود شده و بخش کوچکی از لوله بریده شود تا یک اتصال مکانیکی در محل آسیب نصب گردد. مقدار مشخصی از سیستم لوله‌کشی باید آشکار باشد تا بتوان لوله را برای نصب اتصال خم کرد. برخی از اتصالات خود مهار کننده هستند و برخی دیگر نیستند. برخی از آنها نیاز به سفت کننده فولاد ضد زنگ در داخل لوله پلی اتیلن دارند و برخی دیگر نیازی ندارند.

برای آسیب در خطوط آب با قطر کم (۲ اینچ و کمتر)، اتصالات فشاری مکانیکی مناسب برای لوله پلی اتیلن اغلب به منظور تعمیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. جریان آب معمولاً با استفاده از ابزار مخصوص متوقف می‌شود و ناحیه‌ی آسیب دیده بررسی می‌گردد. در صورتی که یک برش یا سوراخ کوچک وجود داشته باشد، می‌توان لوله را در ناحیه‌ی آسیب برید و یک اتصال فشاری بین دو سر لوله نصب کرد. برای لوله‌های با اندازه بزرگ‌تر، این روش ممکن است نیاز به آشکار کردن بخشی از سیستم لوله‌کشی به منظور خم کردن لوله جهت نصب اتصال داشته باشد. اگر آسیب گسترده‌تر باشد، بخشی از لوله بریده شده و با یک قطعه لوله‌ی جایگزین و دو اتصال فشاری تعویض می‌شود.

توصیه می‌شود که تمام اتصالات مورد استفاده با پلی اتیلن دارای یک سفت کننده باشند تا قابلیت درزگیری اتصال با به حداقل رساندن خزش و تغییرات ابعادی به علت تغییرات دما افزایش یابد. در صورتی که اتصال قابلیت مهار کنندگی نداشته باشد، مهار کننده‌های خارجی باید در هر طرف اتصال استفاده شوند تا از خارج شدن آن به علت انبساط حرارتی یا اثر پواسون در لوله جلوگیری شود.

تعمیرات میدانی بزرگ

تعمیر لوله پلی اتیلن با اتصالات مکانیکی

در صورتی که آسیب در خط لوله با یک اتصال مکانیکی تکی قابل تعمیر نباشد، می‌توان از دو اتصال مکانیکی با بریدن لوله‌ی آسیب دیده و ایجاد یک مجموعه با دو اتصال مکانیکی و یک لوله‌ی پلی اتیلن با اندازه و طول مناسب در وسط آن استفاده کرد.

رفع نشتی لوله پلی اتیلن

PEpipeline5

مجدداً باید با توجه به دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده کار کرد. تعمیر در لوله‌های بزرگ نیاز به متصل کردن وسایل با توجه به اندازه‌ی لوله‌ای که تحت تعمیر قرار گرفته است دارد.

PEpipeline6

یک اره برای بریدن لوله آسیب دیده و قطعه‌ی جایگزین بین دو سر لوله نیاز است. یک آچار نیز برای سفت کردن پیچ‌ها مورد نیاز می‌باشد. بعد از اینکه قسمت آسیب دیده بررسی شد، می‌توان آن را جدا کرد. لوله‌ی پلی اتیلن آسیب دیده معمولاً با استفاده از یک اره برقی بریده می‌شود. فاصله‌ی بین دو سر لوله‌ی بریده شده را اندازه بگیرید و یک لوله‌ی پلی اتیلن جایگزین را به میزان تقریباً نیم اینچ کوتاه‌تر از این فاصله ببرید. سفت کننده را در هر دوطرف لوله‌ی پلی اتیلن موجود و در دو طرف بخش جایگزین نصب کنید.

تعمیر لوله پلی اتیلن با غلاف‌های سخت

تعمیرات را می‌توان با استفاده از یک غلاف سخت اتصال مکانیکی همراه با سخت کننده‌ی توکار، وسیله مهار کننده، واشر و بولت‌های سه راهی انجام داد. یک اره برای بریدن لوله‌ی آسیب دیده و بریدن بخش جایگزین لوله‌ی پلی اتیلن نیاز است. از آچار نیز باید برای سفت کردن پیچ‌ها استفاده کرد. لوله، واشر و غلاف سخت باید قبل از سفت کردن نهایی بولت‌ها تمیز شوند. مزیت این روش تعمیر این است که می‌توان آن را در محیط مرطوب بدون تجهیزات خاص انجام داد.

تعمیر نشتی لولهتعمیر فلنج آداپتور

بعد از اینکه یک آسیب در خط لوله گزارش شد، اندازه‌ی خط لوله و نسبت ابعاد آن باید تعیین شود. فلنج آداپتور مناسب و اندازه حلقه پشتیبان انتخاب شده و برای تعمیر به آنها نیاز است. سپس شیر آب بسته شده و حفاری‌های لازم انجام می‌شوند و لوله‌ی آسیب دیده از سیستم لوله‌کشی جدا می‌گردد.

کاربرد الکتروفیوژن در تعمیر لوله پلی اتیلن

این روش بسیار شبیه به روش تعمیر فلنج آداپتور است، اما از الکتروفیوژن متفاوتی برای ایجاد یک اتصال دائمی بدون نشت به جای اتصال لب به لب استفاده می‌کند.

پایان مقاله “تعمیر و جوش لوله پلی اتیلن، رفع نشتی لوله پلی اتیلن”. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

3 پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام خرید به صورت آفلاین هست. لطفا با شماره 09190884640 و یا 4-88991471(021) داخلی 121 تماس حاصل بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *