تعمیر لوله پلی اتیلن بدون نیاز به جوشکاری: روش دکتر پایپ

تعمیر لوله پلی اتیلن بدون نیاز به جوشکاری: روش دکتر پایپ

خطوط لوله پلی اتیلن نه تنها در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم هستند بلکه اتصالات بدون نشتی در فواصل ۱۲ تا ۱۵ متری به اندازه‌ی خود لوله محکم هستند که یک سیستم بدون نیاز به نگهداری را فراهم می‌کند مگر در شرایط آسیب‌های پیش بینی نشده که در موارد نادر رخ می‌دهند. در صورتی که پلی اتیلن توسط یک شخص ثالث آسیب ببیند، ممکن است نیاز به روش‌های ترمیمی برای بازیابی سیستم لوله‌کشی در اسرع وقت باشد. دکتر پایپ روش موثری برای تعمیر لوله‌های پلی اتیلن پیشنهاد می‌دهد که شما را از تعویض لوله بی‌نیاز می‌کند.

دکتر پایپ روش موثری برای تعمیر لوله‌های پلی اتیلن پیشنهاد می‌دهد که شما را از تعویض لوله بی‌نیاز می‌کند. چسب نشت گیر دکتر پایپ DR.PIPE نماینده‌ انحصاری از شرکت BL-TECH  کشور کره جنوبی می‌باشد و محصولات این شرکت دارای استاندارد KCW کره جنوبی و ASTM امریکا است و در راستای تعمیر و رفع نشتی لوله‌ بدون نیاز به تعویض کاربرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول می‌توانید با 02188991471 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق آیدی تلگرام Dr_piping@ سوالات خود را به صورت 24 ساعته مطرح کنید.

تعمیرات میدانی دائمی


روش دکتر پایپ

این روش هم برای نواحی وسیع آسیب دیدگی نظیر ترکیدگی لوله‌های صنعتی و هم برای نواحی کوچک آسیب دیده مانند لوله‌های خانگی ساختمانی کاربرد دارد و علاوه بر رفع نشتی لوله عمر آن را تا 20 سال افزایش می‌دهد.

روش کاربرد نوارهای دکتر پایپ

 • ابتدا مسیر جریان را قطع کنید تا فشار سیال قطع شود و محل نشتی را کاملا تمیز و خشک نمایید. (در صورت نیاز توسط یک فرچه سیمی، محل نشتی را عاری از هر گونه رسوب و زنگ زدگی نمایید.)
 • دستکش را بپوشید.
 • خمیر اپوکسی را کاملا ورز نمایید و مخلوط کنید تا کاملا یکدست خاکستری شود (توجه بفرمایید که این خمیر از دو بخش تشکیل شده است و بخش میانی باید به خوبی با بخش بالایی مخلوط گردد.)
 • خمیر را روی محل نشتی فشار دهید و آنرا در محل نشتی بطوری گسترش دهید که از هر طرف 5 سانتی متر گسترش یابد.
 • مدت ده دقیقه به خمیر زمان بدهید تا کمی سفت شود.
 • نوار را به مدت 15 تا 20 ثانیه در آب نگه دارید تا آب به لایه‌های آن نفوذ کند.
 • نوار را روی لوله به نحوی بپیچانید که لایه‌های رویین نوار روی سطح لوله قرار گیرد. توجه کنید که میزان گسترش نوار از لبه خمیر حداقل 5 سانتی متر باشد و نیز هر لایه نوار حداقل 30 درصد از لایه قبلی را همپوشانی نماید و پس از پیچیدن هر لایه نوار مقداری آب روی لایه پیچیده شده بریزید تا رزین پلی اورتان مربوط به هر لایه نوار فعال شود و نیز هر لایه نوار را هنگام پیچیدن محکم بکشید تا بخوبی به سطح لوله بچسبد.
 • پس از اتمام پیچیدن نوار حدود 40 الی 55 دقیقه صبر کنید تا خمیر و نوار کاملا با هم ست شوند سپس جریان را باز کنید.

زمان لازم پس از ترمیم جهت برقراری جریان مجدد در لوله (بر اساس دمای محیط)

 • دمای 36 درجه سانتیگراد: 20 الی 25 دقیقه
 • دمای 28 درجه سانتیگراد: 25 الی 30 دقیقه
 • دمای 21 درجه سانتیگراد: 30 الی 35 دقیقه
 • دمای 16 درجه سانتیگراد: 75 الی 80 دقیقه
 • دمای 10 درجه سانتیگراد: 140 الی 150 دقیقه
 • دمای 5 درجه سانتیگراد: 170 الی 180 دقیقه

ویژگی‌های دکتر پایپ

محصول دکتر پایپ شامل یک نوار فایبرگلاس اشباع شده با رزین پلی اورتان هالوکربن صنعتی است و قابل استفاده برای انواع متریال‌های لوله می‌باشد که در نهایت نشتی لوله را کاملاً متوقف می‌کند. پکیج دکتر پایپ، در نوع خانگی،‌ صنعتی و ضد خوردگی تولید می‌شود.

مزایای استفاده از دکتر پایپ

 • زیر نمک یا آب شیرین کار کنید.
 • مقاوم در برابر حرارت تا ۲۱۸ درجه سانتی‌گراد
 • زمان اجرا ۳۰ دقیقه
 • تحمل فشار سیال حداکثر تا bar ۵۰
 • به ابزار خاصی نیاز ندارد.
 • یک راه حل سریع و آسان برای تعمیر لوله‌ها با هر سایزی است.

سایر روش‌های تعمیر عبارتند از:

تعمیرات میدانی کوچک

تعمیر فیوژن زینی

PEpipeline1

در صورتی که اندازه آسیب سوراخ بسیار کوچک باشد (سوراخ به اندازه یک اینچ یا کوچک‌تر روی جداره لوله) می‌توان از گیره‌ی سه راهی سرپوش‌دار یا گیره‌ی سه راهی با حجم بالا یا پچ برای فیوژن بر روی ناحیه آسیب دیده استفاه کرد، به شرطی که جریان آب قابل توقف باشد و ناحیه مورد نظر در طول فرایند تعمیر خشک بماند. قبل از اضافه کردن پچ یا اتصال، یک سوراخ کوچک را در انتهای محل آسیب ایجاد کنید تا از پیشروی ترک جلوگیری شود.

سپس یک سرپوش لب به لب را روی خروجی گیره‌ی سه راهی انتخاب شده برای تعمیر نصب کنید. آب را قطع کرده و سطح اطراف محل آسیب را برای فرایند فیوژن زینی آماده کنید. اتصال روی محل آسیب دیده را با استفاده از روش کلی جوش کنید و اجازه دهید که خنک شود. ۳۰ دقیقه منتظر بمانید و آب را باز کنید.

تعمیر با پچ الکتروفیوژن

PEpipeline2

یک پچ الکتروفیوژن را نیز می‌توان برای تعمیر آسیب سوراخ‌های کوچک در لوله (سوراخ ۳ اینچی یا کوچک‌تر در یک جداره‌ی لوله) و تا زمانی که جریان آب قابل توقف باشد و ناحیه‌ی مورد نظر در طول فرایند تعمیر خشک بماند، مورد استفاده قرار داد. برای این منظور از روش الکتروفیوژن توصیه شده توسط سازنده و تجهیزات مورد نیاز برای فیوژن زینی استفاده نمایید.

تعمیر اتصال مکانیکی

PEpipeline3

در برخی موارد که آسیب جزئی است اما باعث بریدگی لوله شده باشد، لوله می‌تواند مسدود شده و بخش کوچکی از لوله بریده شود تا یک اتصال مکانیکی در محل آسیب نصب گردد. مقدار مشخصی از سیستم لوله‌کشی باید آشکار باشد تا بتوان لوله را برای نصب اتصال خم کرد. برخی از اتصالات خود مهار کننده هستند و برخی دیگر نیستند. برخی از آنها نیاز به سفت کننده فولاد ضد زنگ در داخل لوله پلی اتیلن دارند و برخی دیگر نیازی ندارند.

برای آسیب در خطوط آب با قطر کم (۲ اینچ و کمتر)، اتصالات فشاری مکانیکی مناسب برای لوله‌های پلی اتیلن اغلب به منظور تعمیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. جریان آب معمولاً با استفاده از ابزار مخصوص متوقف می‌شود و ناحیه‌ی آسیب دیده بررسی می‌گردد. در صورتی که یک برش یا سوراخ کوچک وجود داشته باشد، می‌توان لوله را در ناحیه‌ی آسیب برید و یک اتصال فشاری بین دو سر لوله نصب کرد. برای لوله‌های با اندازه بزرگ‌تر، این روش ممکن است نیاز به آشکار کردن بخشی از سیستم لوله‌کشی به منظور خم کردن لوله جهت نصب اتصال داشته باشد. اگر آسیب گسترده‌تر باشد، بخشی از لوله بریده شده و با یک قطعه لوله‌ی جایگزین و دو اتصال فشاری تعویض می‌شود.

توصیه می‌شود که تمام اتصالات مورد استفاده با پلی اتیلن دارای یک سفت کننده باشند تا قابلیت درزگیری اتصال با به حداقل رساندن خزش و تغییرات ابعادی به علت تغییرات دما افزایش یابد. در صورتی که اتصال قابلیت مهار کنندگی نداشته باشد، مهار کننده‌های خارجی باید در هر طرف اتصال استفاده شوند تا از خارج شدن آن به علت انبساط حرارتی یا اثر پواسون در لوله جلوگیری شود.

تعمیرات میدانی بزرگ

تعمیر اتصالات مکانیکی

در صورتی که آسیب در خط لوله با یک اتصال مکانیکی تکی قابل تعمیر نباشد، می‌توان از دو اتصال مکانیکی با بریدن لوله‌ی آسیب دیده و ایجاد یک مجموعه با دو اتصال مکانیکی و یک لوله‌ی پلی اتیلن با اندازه و طول مناسب در وسط آن استفاده کرد.

PEpipeline4

PEpipeline5

مجدداً باید با توجه به دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده کار کرد. تعمیر در لوله‌های بزرگ نیاز به متصل کردن وسایل با توجه به اندازه‌ی لوله‌ای که تحت تعمیر قرار گرفته است دارد.

PEpipeline6

یک اره برای بریدن لوله آسیب دیده و قطعه‌ی جایگزین بین دو سر لوله نیاز است. یک آچار نیز برای سفت کردن پیچ‌ها مورد نیاز می‌باشد. بعد از اینکه قسمت آسیب دیده بررسی شد، می‌توان آن را جدا کرد. لوله‌ی پلی اتیلن آسیب دیده معمولاً با استفاده از یک اره برقی بریده می‌شود. فاصله‌ی بین دو سر لوله‌ی بریده شده را اندازه بگیرید و یک لوله‌ی پلی اتیلن جایگزین را به میزان تقریباً نیم اینچ کوتاه‌تر از این فاصله ببرید. سفت کننده را در هر دوطرف لوله‌ی پلی اتیلن موجود و در دو طرف بخش جایگزین نصب کنید.

تعمیرات با غلاف‌های سخت

تعمیرات را می‌توان با استفاده از یک غلاف سخت اتصال مکانیکی همراه با سخت کننده‌ی توکار، وسیله مهار کننده، واشر و بولت‌های سه راهی انجام داد. یک اره برای بریدن لوله‌ی آسیب دیده و بریدن بخش جایگزین لوله‌ی پلی اتیلن نیاز است. از آچار نیز باید برای سفت کردن پیچ‌ها استفاده کرد. لوله، واشر و غلاف سخت باید قبل از سفت کردن نهایی بولت‌ها تمیز شوند. مزیت این روش تعمیر این است که می‌توان آن را در محیط مرطوب بدون تجهیزات خاص انجام داد.

PEpipeline7تعمیر فلنج آداپتور

بعد از اینکه یک آسیب در خط لوله گزارش شد، اندازه‌ی خط لوله و نسبت ابعاد آن باید تعیین شود. فلنج آداپتور مناسب و اندازه حلقه پشتیبان انتخاب شده و برای تعمیر به آنها نیاز است. سپس شیر آب بسته شده و حفاری‌های لازم انجام می‌شوند و لوله‌ی آسیب دیده از سیستم لوله‌کشی جدا می‌گردد.

تعمیر با الکتروفیوژن

این روش بسیار شبیه به روش تعمیر فلنج آداپتور است، اما از الکتروفیوژن متفاوتی برای ایجاد یک اتصال دائمی بدون نشت به جای اتصال لب به لب استفاده می‌کند.نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

Enter your keyword