3 روش برای تعمیر لوله

تعمیر لوله‌ ها به روش‌های مختلفی انجام می‌شود، اما هر یک از این روش‌ها شامل محدودیت‌هایی نظیر سختی دسترسی به قسمت‌های داخلی یا خارجی لوله، زمان تعمیر طولانی و یا هزینه‌های هنگفت است.

رفع نشتی

دکتر پایپ نماینده شرکت  bl-tech کره جنوبی و دارای گواهی نامه استاندارد kwc، بهترین روش برای رفع نشتی لوله‌های تاسیسات ساختمان ارائه می‌دهد که در عین برطرف کردن نشتی لوله‌ها، نسبت به روش‌های مشابه به زمان و هزینه کمتری نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول می‌توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
شماره همراه: 09190884640   شماره ثابت: 4-88991471(021) داخلی 121

روش‌های مطلوب تعمیر لوله دکترپایپ

رفع نشتی لوله پلی اتیلن چسب رفع نشتی لوله چسب نشتی گیر تعمیر نشتی انواع لوله چسب رفع نشتی لوله رفع نشتی چسب رفع نشتی لوله دکتر پایپ تعمیرلوله پلی اتیلن


دکتر پایپ، به‌ منظور پیشگیری از نشت لوله‌ها بهترین و مقرون‌ به‌ صرفه‌ترین روش‌های تعمیر لوله را معرفی کرده که نیاز به تعویض سیستم لوله‌کشی ندارد. تعمیرات لوله طبق روش دکترپایپ شامل چند مرحله است:

 • ناحیه آسیب‌دیده لوله را توسط ماشی SUB، فرچه سیمی و یا کاغذ سنباده زنگ زدایی و سنباده کاری کنید.
 • بتونه صنعتی را باز کرده و آن را ورز دهید تا به خمیر خاکستری رنگ تبدیل شود.
 • خمیر آماده شده را بر روی محل نشتی قرار دهید و آن را به داخل حفره یا محل نشتی فشار دهید.
 • بسته نوار دکتر پایپ را باز کنید و آن را به مدت 10 الی 15 ثانیه در داخل آب (با دمای متعادل) قرار دهید سپس خارج کرده و آن را فشار دهید.
 • نوار دکتر پایپ را به دقت به دور لوله صدمه دیده بپیچانید بطوریکه نوار به فاصله پنج سانتی متر از هر گوشه خمیر گسترده شده باشد.
 • توجه کنید که در تمام مدت پیچیدن نوار به دور لوله، نوار به محکمی کشیده شود.

مزایای دکتر پایپ


 • انعطاف پذیری و قابلیت استفاده در مکان‌های دور از دسترس مانند
 • پکیج سبک، کم حجم و قابل حمل و نقل
 • سهولت استفاده برای انواع لوله
 • امکانات جانبی نظیر جلوگیری از لرزش لوله و خوردگی

روش‌های دیگر تعمیر لوله شامل:

جداسازی و تعویض قسمت آسیب‌دیده

جداسازی مستلزم حذف و کاهش فشار قطعه آسیب دیده است. در این حالت بخش آسیب‌دیده داخل لوله سریع جدا می‌شود. جای قطعه حذف شده، لوله صوتی از قبل آزمایش شده قرار می‌گیرد. محل جوشکاری و اتصالات به ‌دقت بررسی شده و خط لوله به حالت عادی خود باز می‌گردد. اگر از لوله صوتی از قبل آزمایش استفاده نشود خط لوله باید قبل از تعمیر حتما به‌صورت هیدرواستاتیک آزمایش شده و کد دار شود.

سنگ‌زنی

سنگ زنی با کمک سوهان دستی یا ابزار گریندینگ دستی صنعتی صورت می‌گیرد. این مرحله مهمترین مرحله از عملیات براده‌ برداری بوده که عمل برداشتن مواد اضافی روی قطعه را با سایش انجام می‌دهد. سنگ‌ زنی برای تعمیر قسمت آسیب‌دیده خط لوله بکار می‌رود و زمانی انجام می‌شود که معیارهای مناسب زیر وجود داشته باشد:

 • قسمت آسیب‌دیده تحت فشار نباشد.
 • لوله‌های فلزی آسیب‌دیده و یا بیش از حد نرم و سفت (فلز با ریزساختار تغییر یافته) جدا شده باشند.
 • مقدار و توزیع فلز برداشته شده موجب کاهش ظرفیت انتقال خط لوله نشود.

اگر عملیات سنگ ‌زنی با صفحات سخت به ‌درستی انجام نشود موجب تولید گرما در داخل مواد می‌شود. صفحات سنگ‌زنی باید با زاویه کمتر از 180 درجه تنظیم شده و با فشار متوسط آهسته به عقب و جلو حرکت کند.

زاویه نزدیک 90 درجه باعث خط انداختن و ایجاد شیار می‌شود. در این حالت فشار بیشتری نیز به دستگاه وارد می‌کند. این امر موجب تولید گرمای بیش از حد در مواد می‌شود. ذرات فلزی قرمز ذوب شده که توسط چرخ به‌ دور ریخته شده و یا فلزات کبود رنگ در منطقه سنگ زنی نمایانگر گرمای بیش از حد دستگاه است.

روکش تمام استیل

استفاده از روکش‌های تمام استیل روشی است که مدت‌های طولانی است به‌طور گسترده در تعمیر خطوط لوله استفاده می‌شود. از آن‌ جایی‌که این روش شامل جوشکاری می‌باشد بنابراین برای تعمیر خطوط لوله‌های دریایی قابل استفاده نیست. روکش‌های فلزی دارای انواع محتلفی هستند:

روکش نوع A (تقویت کننده)

loolekeshiii2

روکش‌ها شامل دو تکه هستند و هر تکه از یک نیم لوله استوانه‌ای و یا قطعه ورق منحنی شکل تشکیل شده است که قسمت آسیب‌دیده لوله حامل را می‌پوشاند. روکش‌ها بعد از قرار گرفتن در موقعیت مناسب در قسمت درزجانبی از طریق جوشکاری یا لحیم بهم متصل می‌شوند.

روکش نوع B: مهار فشار و یا توانایی مهار فشار

loolekeshiii3

روکش نوع B از انواع روکش‌ها است که برای تعمیر خطوط لوله‌ها بکار می‌رود. انتهای این روکش‌ها به لوله حامل، جوشکاری می‌شوند. بنابراین از آن جایی‌که انتهای این روکش‌ها به لوله حامل متصل است می‌توان برای تعمیر نشتی لوله‌ها و استحکام قسمت آسیب‌دیده استفاده کرد.

جوشکاری رسوبی

loolekeshiii4

تعمیر خطوط لوله از طریق جوشکاری رسوبی فلز و یا جوشکاری رسوبی روش جایگزین جالبی برای نصب روکش‌ها در تعمیر خطوط لوله‌ها است. این روش در جاهایی که نصب روکش سخت و غیر ممکن است، مانند قسمت‌های خمیده به‌خوبی عمل می‌کند. در طی جوشکاری رسوب بندهای باقی‌مانده (مانند ضخامت دیواره) نازک‌تر می‌شوند. نفوذ قوس جوشکاری به دیواره لوله از عملکرد پارامترهای جوشکاری و تاحدودی فرایند جوشکاری است. با افزایش گرمای دستگاه، قوس به دیواره لوله بیشتر نفوذ کرده و جریان الکتریکی دستگاه جوش نیز بالا می‌رود.

گیره مکانیکی

گیره‌های مکانیکی شامل گیره‌های پیچ و بست و گیره‌های نشت هستند.

گیره‌های پیچ ‌بست

image017

این بست‌ها دارای درزگیرهای الاستومری هستند که درصورت نشتی لوله قابلیت تحمل فشار را دارند. این بست‌ها مانند روکش نوع A نصب می‌شوند و یا مانند روکش نوع B برای مهار نشت به لوله حامل جوش می‌خورند.

گیره‌های نشت

گیره نشت به‌منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی بکار می‌روند. این گیره شامل لوله فلزی سبک و پیچ و بست مجزایی است که روی لوله نصب می‌شود. گیره نشت دارای بست‌های مخصوص لوله است که با زاویه 180 درجه از پیچ و مهره تنظیم و نصب می‌شود.

گیره نشت برای وارد کردن مخروط نئوپرون به داخل سوراخ نشتی استفاده می‌شود. این نوع بست‌ها نوعی تعمیر موقت بوده و معمولا برای تعمیرات نشتی‌های مجزا استفاده می‌شود. تا زمانی که تعمیر دائم روی نشتی انجام نشده می‌توان از گیره نشت استفاده کرد.

انشعاب گرم

هات تپینگ یا انشعاب گرم برای تعمیرات لوله‌های خطوط زیردریایی طراحی و ساخته شده ‌است. این بست‌ها منشعب بوده و یک طرف آن دارای روکش‌های پیچ ‌ومهره‌ای است. در هرانتها دارای مکانیسم اتصالی قوی به لوله حامل بوده و از طریق جوشکاری به لوله حامل متصل می‌شوند. این سیستم در برنامه‌های تعمیراتی حفاری نیز کاربرد دارد.

پایان بخش اول از مقاله”تعمیر لوله”. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.