شیوه رفع نشتی لوله های cpvc

گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که تعمیر فوری نشتی لوله PVC، ولو به صورت اقدامی موقتی ضرورت می‌یابد. یک روش این است که لوله ترکیده و نشت دهنده را ببرید و آن را با یک مفصل جدید تعویض کنید، هرچند در بسیاری از موارد وصله زدن با محصول دکتر پایپ برای این که جلوی نشت را تا زمان تعمیر دائمی بگیرد، کافی خواهد بود. به این ترتیب لازم نیست مانند گذشته برای تعویض فوری لوله اقدام کنید. استفاده از محصول دکتر پایپ به دلیل سهولت و سرعت کاربرد و در دسترس بودن فراورده روشی مقرون به صرفه‌تر از تعویض بخشی از لوله خواهد بود.

اگر لوله‌ها و اتصالات خانه یا محل کار شما نشتی دارد و برای تعمیر آن‌ها زمان و بودجه کافی ندارید یا دسترسی به این لوله‌ها و تعویض آنها مشکل و زمان‌بر است، نیازی به تعویض لوله‌ها نیست. با محصول دکتر پایپ می‌توانید بدون نیاز به کمک دیگران، در مدتی بسیار کوتاه و با کمترین هزینه  به سادگی جلوی نشتی لوله‌ها را بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روش جدیدی که کارشناسان دکتر پایپ برای تعمیر نشتی لوله پیشنهاد می‌دهند، می‌توانید با شماره  ۰۹۱۹۰۸۸۴۶۴۰ تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره برایتان در نظر گرفته شود.

علل نشت لوله‌های PVC


مهم‌ترین علل نشت لوله‌های پی وی سی عبارت است از:

 • تبدیل برنجی در لوله‌کشی پلاستیکی تحت فشار نشت می‌کند.
 • مدفون کردن لوله‌های پلاستیکی با خاک حاوی سنگریزه‌های تیز باعث سوراخ شدن و نشت لوله در آینده می‌شود.
 • رانندگی کردن روی لوله‌کشی که به خوبی با شن پوشانده نشده یا در عمق ایمن دفن نشده است، باعث نشت یا پیچ خوردن لوله‌ها می‌شود. حتی اگر لوله آب دفن شده نشت نکند، چنانچه لوله له شده باشد یا تاب برداشته باشد، جریان و فشار آب در ساختمان کاهش می‌یابد.
 • یخ زدن لوله: لوله‌های پلاستیکی بیشتر از لوله‌های فلزی در برابر یخ‌زدگی مقاوم هستند، اما اگر لوله فاضلاب یا منبع آب حاوی آب باشد و در دمای بسیار پایین قرار بگیرد، لوله ترک می‌خورد یا می‌ترکد.
 • گرم شدن بیش از حد لوله‌های پلاستیکی هنگام لوله‌کشی تغییری شیمیایی را در پلاستیک ایجاد می‌کند، در نتیجه لوله شکننده می‌شود و در نزدیکی تبدیل ترک می‌خورد.
 • سفت کردن بیش از حد بخش‌های اتصال فلزی مانند بست لوله لاستیکی به ندرت باعث ترک خوردن یا تاب برداشتن لوله یا اتصالات می‌شود.
 • به حد کافی گرم نشدن لوله پلاستیکی حین اتصال مفصل باعث می‌شود لوله در صورت تحمیل نیرو بر بست یا اتصال ترک بخورد و بترکد.
 • به اندازه سفت نکردن بخش‌های اتصال فلزی ماند بست لوله لاستیکی غالباً باعث نشت آنی یا قریب‌الوقوع در اتصال لوله‌کشی می‌شود.

نشت‌یابی


pvc1

نشت‌یابی در دو مرحله انجام می‌شود.

بازرسی

بازرسی اصطلاحی است که برای گوش دادن به صدای نشت آب، در صورت وجود نداشتن هیچ گونه شواهد دیگری، مانند جاری شدن آب در خیابان به کار برده می‌شود. شیرها، فلکه‌ها و خطوط سرویس محل‌هایی است که در آن نقاط احتمال شنیدن صدای نشت آب وجود دارد.

از آنجایی که صدای عبور آب در دیواره‌های لوله بیشتر از صدای جریان داشتن آب در خاک است، همیشه اول بازرسی را از شیرها، فلکه‌ها و نشانگرها شروع کنید. هرچه به محل نشت نزدیک‌تر شوید، صدا بلندتر می‌شود. در پایان تصمیم بگیرید که صدا در کدام دو نقطه بیشترین شدت را دارد. اکنون آماده “تعیین دقیق محل نشت‌” هستید.

تعیین دقیق محل نشت

در این مرحله باید محل دقیق نشت و ترکیدگی لوله را تعیین کنید. محل دقیق نشت در نشت‌یابی آکوستیک (صوت شناسی) معمولاً نقطه‌ای است که صدای نشت در آنجا بیشترین شدت را دارد.

انواع روش‌های تعمیر نشتی لوله


یکی از بهترین روش‌ها برای تعمیر نشتی لوله‌های PVC کاربرد نوار و خمیر اپوکسی است. این محصولات ساخت مشترک کشور آمریکا و کره جنوبی است و در ایران نیز هیچگونه نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد.

نوار فایبرگلاس پلی اورتان و خمیر اپوکسی

pvc2

در ادامه مراحل تعمیر نشتی لوله با استفاده از نوار فایبرگلاس پلی اورتان و خمیر اپوکسی را شرح می‌دهیم.

مرحله اول: آب را قطع کنید

تمام نقاط نشتی آب را در زمان جریان داشتن آب مشخص کنید، سپس این نقاط را با ماژیک علامت بزنید. پس از آن آب را قطع کنید تا بتوانید مرحله تعمیر نشتی را شروع کنید. مطمئن شوید که هیچ کدام از نشتی‌ها را از قلم نیانداخته‌اید.

مرحله دوم: فشار را آزاد کنید

سپس شیرها را باز کنید تا آب درون لوله‌ها تخلیه شود. این که هیچ آبی حین تعمیر داخل لوله‌ها نباشد، مهم است. می‌توانید یک قابلمه یا لگن را زیر نشتی بگذارید تا خانه‌تان را آب برندارد و وسایل آسیب نبیند.

مرحله سوم: خمیر اپوکسی را محکم دور نشتی بچسبانید

خمیر اپوکسی را در نقطه نشتی بگذارید و آن را آن‌قدر به لوله فشار بدهید تا در تمام جهات به اندازه ۵ سانتی‌متر پخش شود و کاملاً ناحیه نشتی را بپوشاند. ده دقیقه صبر کنید تا خمیر سفت شود.

مرحله چهارم: نوار فایبرگلاس را دور نشتی بپیچید

آب نوار فایبرگلاس را نرم می‌کند و نوار را ۵ تا ۱۰ ثانیه در آب بگذارید، سپس نوار را دور نقطه نشتی بپیچید و مطمئن شوید که نشتی کاملاً مهروموم شده است. اگر نشتی مشاهده کردید، با چسب بیشتری جلوی نشتی را بگیرید. برای رعایت بهداشت حتماً از دستکش استفاده کنید. مدتی صبر کنید تا نوار به لوله بچسبد. زمان صبر کردن تا باز کردن مجدد جریان بستگی به دمای سیال درون لوله دارد. حداقل زمان لازم ۲۰ دقیقه و حداکثر ۱۸۰ دقیقه است.

نوار فایبرگلاس

چسب نشتی گیر

بسیاری از تعمیرکاران از نوار فایبرگلاس استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد این روش برای تعمیر نشتی مناسب باشد. برای استفاده از این نوار باید آن را با آب خیس کنید و بعد به طول حداقل دو اینچ دور هر سمت ترک یا نشتی بپیچید. زمان سفت شدن نوار فایبرگلاس معمولاً سی تا چهل دقیقه است، اما نوار فایبرگلاس روش مطمئنی برای تعمیر درازمدت نیست.

چسب زدن

pvc5

اگر می‌خواهید از چسب برای تعمیر نشتی استفاده کنید، حتماً مطمئن شوید که چسب می‌تواند فشار تحمیلی بر روی لوله را تحمل کند. همچنین می‌توانید در کنار بست و شلنگ لاستیکی از چسب نیز برای استحکام بیشتر استفاده کنید. عیب این روش این است که چسب جلوی نشتی را می‌گیرد، اما احتمال دارد از مقاومت لازم برای نگه داشتن وصله‌های تعمیر برخودار نباشد.

هزینه


موارد زیر در برآورد هزینه در نظر گرفته می‌شود:

 • هزینه مواد محلی و تحویل تجهیزات و خدمات حمل و نقل
 • هزینه آماده‌سازی محل کار برای تعمیر نشت لوله که شامل هزینه محافظت از ساختارهای موجود، رنگ و تزیینات ساختمان، مواد و وسایل می‌شود.
 • هزینه تمیز کردن محل و پاک کردن گرد و غبار پس از تعمیر لوله
 • مدت زمان آماده‌سازی، جابجایی و حداقل دستمزد ساعتی که معمولاً برای تعمیر ترکیدگی لوله‌های کوچک لازم است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *