روش های رفع نشتی لوله فاضلاب

رفع نشتی لوله فاضلاب. برای بیشتر صاحبخانه ها این یک کابوس است که به طور ناگهانی یک لوله نشت پیدا کرده و آب جاری شود. و چه تلخ تر اینکه لوله فاضلاب نشت پیدا کرده باشد. این لوله فاضلاب ممکن است در هر جای ساختمان وجود داشته باشد.

نخست، مشخص کنید که محل دقیق نشت کجاست. آیا سوراخ کوچکی در لوله ایجاد شده است یا لوله شکسته است؟

به طور کلی باید گفت که اگر لوله به صورت توکار نصب شده باشد ابتدا باید باید با تراشیدن آن بخش از دیوار یا سقف که محل نشت است، به لوله پلیکای اصلی دسترسی یابیم. فرض می کنیم که به لوله ای که نشتی دارد دسترسی پیدا کردیم. حالا باید چیکار کنیم؟

برای پاسخ این سوال با دکتر پایپ همراه باشید.

در این مقاله خواهید خواند:

 • دلایل سوراخ شدن و شکستگی و نشتی لوله فاضلاب
 • رفع نشتی لوله فاضلاب توسط تعمیرکار
 • رفع نشتی لوله فاضلاب با پکیج دکتر پایپ

رفع نشتی لوله فاضلاب

برای رفع نشتی لوله (آب یا فاضلاب)، نخست، شیر اصلی ورودی به لوله‌ای که نشت دارد را ببندید.  این شیر ممکن است در اول لوله‌ای که دچار نشتی شده است وجود داشته باشد یا بعد از منبع اصلی ورودی آب قرار گرفته باشد. بستن شیر آب باعث توقف جریان آب شده و به شما زمانی برای فکر کردن و پیدا کردن راه حل می‌دهد.

دلیل سوراخ شدن لوله

این موضوع که بیشتر لوله‌های آب گرم پس از گذشتن از آبگرم کن سوراخ می‌شوند واقعیتی است که باید در نظر گرفته شود. سرعت انجام واکنش‌های شیمیایی در آب گرم بیش از آب سرد است. این باعث افزایش سرعت واکنش‌های شیمیایی شده و همچنین سرعت روند خوردگی را در لوله‌های مسی افزایش می‌دهد.

اجسام نوک تیز در لوله پلیکا میتواند به لوله آسیب وارد کنند.

اگر بستری که لوله فاضلاب قرار گرفته است زبر و خشن باشد، لوله پلیکا به راحتی می تواند آسیب ببیند. بستر زیرین لوله پلیکا و لوله فاضلاب معمولا ماسه نرم ریخته می شود تا بر اثر وزن خاک انباشته شده روی خود کمتر آسیب ببیند.

همچنین حضور مواد خورنده ای مثل اسید نیز موجب نازک شدن دیواره خارجی لوله و در نتجه به مرور زمان موجب سوراخ شدن لوله میشود.

حتی ممکن است یک خطای سهوی مانند دریل کاری دیوار موجب سوراخ شدن لوله شود.

چسب تعمیر نشتی لوله فاضلاب

بعضی اوقات علت نشتی به خاطر درست انجام نشدن چسب‌کاری بوده یا لوله از بیرون تحت فشار قرار گرفته است. ازآنجا‌که این لوله‌ها بیشتر برای تخلیه آب و فاضلاب استفاده می‌شوند، بروز هر گونه نشتی معمولا با بوی ناخوشایند گنداب همراه است، از اینرو نیاز به بررسی بموقع دارند.

راه های تعمیر نشتی لوله فاضلاب (تعمیر نشتی لوله)

رفع نشتی لوله با چسب نشتی لوله دکتر پایپ

چسب نشتی لوله دکتر پایپ یک سیستم حرفه ای و کامل برای تعمیر نشتی لوله است. استفاده از آن سریع و آسان بوده و به هیچ گونه ترکیب کردن و اندازه گیری احتیاج نیست. یک تعمیر لوله موفقیت آمیز تنها با صرف زمان ۳۰ دقیقه به دست می آید.

چسب نشتی لوله دکتر پایپ در اصل از جنس فایبر گلاس تقویت شده می باشند که با نوع خاصی از رزین پلی اورتان آغشته شده اند. این نوار ها جهت نهایی کردن آب بندی لوله ها و اتصالات در ابعاد و اندازه های گوناگون به کار می روند.

رفع نشتی لوله فاضلاب

چسب رفع نشتی لوله دکتر پایپ از مواد سازگار با محیط زیست ساخته شده، و عموما برای تعمیر خطوط لوله ی نفت، گاز، آب و… استفاده می شود و چسبندگی فوق العاده ای به انواع مواد فلزی، پلاستیکی، لاستیکی، pvc، مسی، فایبرگلاس، چوبی، بتنی، پلی استر و … دارد.

این محصول را میتوان برای تعمیر لوله های ترک خورده، شکسته، خورده شده، آسیب دیده به کار برد، و همچنین میتواند بر روی انواع اتصالات لوله، زانویی و لوله مستقیم مورد استفاده قرار گیرد.

چسب تعمیر نشتی لوله دکتر پایپ برای اجرا روی لوله های خیس و خشک مناسب است. همچنین میتوان آن را برای تعمیر لوله های زیر آب (آب شیرین یا شور) هم استفاده کرد.

سوراخ شدگی لوله‌ها به ویژه در لوله‌های فرسوده امری رایج است. اگر لوله‌های منزل یا محل کار شما دچار سوراخ و حفره شده‌اند شما می‌توانید با چسب نشت گیر دکتر پایپ DR.PIPE که محصول مشترک کشور آمریکا و کره جنوبی است، بدون نیاز به یک لوله‌کش، در کمتر از یک ساعت آن‌ها را به آسانی تعمیر کنید. برخی مزایای این محصول عبارتند از:

 • قابل کاربرد برای انواع لوله‌ها
 • مقرون‌به ‌صرفه بودن نسبت به روش‌های دیگر تعمیر لوله
 • سهولت در کاربرد و آموزش آسان در اجرا
 • عدم وارد شدن تنش‌های مکانیکی به محل نشتی و عدم گسترش شکاف حاصل از این نوع تنش.
 • رفع نشتی در مکان‌هایی که به علت عدم دسترسی کافی امکان تعویض یا تعمیر لوله وجود ندارد.

تعمیر لوله فاضلاب

روش استفاده از دکتر پایپ

 • ابتدا مسیر جریان را قطع کنید تا فشار سیال قطع شود و محل نشتی را کاملا تمیز و خشک نمایید. (در صورت نیاز توسط یک فرچه سیمی، محل نشتی را عاری از هر گونه رسوب و زنگ زدگی نمایید.)
 • دستکش را بپوشید.
 • خمیر اپوکسی را کاملا ورز نمایید و مخلوط کنید تا کاملا یکدست خاکستری شود (توجه بفرمایید که این خمیر از دو بخش تشکیل شده است و بخش میانی باید به خوبی با بخش بالایی مخلوط گردد.)
 • خمیر را روی محل نشتی فشار دهید و آنرا در محل نشتی بطوری گسترش دهید که از هر طرف ۵ سانتی متر گسترش یابد.
 • مدت ده دقیقه به خمیر زمان بدهید تا کمی سفت شود.
 • نوار را به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه در آب نگه دارید تا آب به لایه‌های آن نفوذ کند.
 • نوار را روی لوله به نحوی بپیچانید که لایه‌های رویین نوار روی سطح لوله قرار گیرد. توجه کنید که میزان گسترش نوار از لبه خمیر حداقل ۵ سانتی متر باشد و نیز هر لایه نوار حداقل ۳۰ درصد از لایه قبلی را همپوشانی نماید و پس از پیچیدن هر لایه نوار مقداری آب روی لایه پیچیده شده بریزید تا رزین پلی اورتان مربوط به هر لایه نوار فعال شود و نیز هر لایه نوار را هنگام پیچیدن محکم بکشید تا بخوبی به سطح لوله بچسبد.
 • پس از اتمام پیچیدن نوار حدود ۴۰ الی ۵۵ دقیقه صبر کنید تا خمیر و نوار کاملا با هم ست شوند سپس جریان را باز کنید.

چسب رفع نشتی لوله

زمان لازم پس از ترمیم جهت برقراری جریان مجدد در لوله (بر اساس دمای محیط)

 • دمای ۳۶ درجه سانتیگراد: ۲۰ الی ۲۵ دقیقه
 • دمای ۲۸ درجه سانتیگراد: ۲۵ الی ۳۰ دقیقه
 • دمای ۲۱ درجه سانتیگراد: ۳۰ الی ۳۵ دقیقه
 • دمای ۱۶ درجه سانتیگراد: ۷۵ الی ۸۰ دقیقه
 • دمای ۱۰ درجه سانتیگراد: ۱۴۰ الی ۱۵۰ دقیقه
 • دمای ۵ درجه سانتیگراد: ۱۷۰ الی ۱۸۰ دقیقه

هزینه رفع نشتی لوله با چسب نشتی لوله دکتر پایپ (بانداژ آب بندی رزینی):

 • پکیج خانگی دکتر پایپ : ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان
 • پکیج صنعتی دکتر پایپ: ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان

برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول می‌توانید با ۰۹۱۹۰۸۸۴۶۴۰ تماس حاصل فرمایید.

چسب نشتی لوله

یکی دیگر از راه های تعمیر لوله استفاده از بست کلمپ است. برای مطالعه این مقاله میتوانید به لینک زیر که قبلا راجب همین موضوع نوشته شده مراجعه فرمایید.

بست کلمپ اتصال لوله‌های آب،گاز،پلی اتیلن و نحوه تولید و اتصال آن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

به ما بپیوندید!

اشتراک گذاری