آموزش اصول اجرای نحوه لوله کشی ساختمانی(آب و فاضلاب) و لیست قیمت

در شبکه‌های آبرسانی سیستم منبع، آب را دریافت کرده و به سمت سیستم توزیع به حرکت در می‌آورد. ممکن است آب از یک نهر یا چشمه، یک دره سطحی یا عمقی یا از یک مخزنی که آب‌های سطحی در آن ذخیره می‌شوند دریافت شود. سیستم فاضلاب شامل لوله‌ها و تجهیزاتی است که فاضلاب را از ساختمان به سمت محل تخلیه یا دفع حمل می‌کنند. در ادامه روش نصب و لوله‌ کشی آب و فاضلاب توضیح داده می‌شود.

دیگر نگران نشتی لوله در لوله‌کشی آب و فاضلاب نباشید. پکیج ویژه دکتر پایپ، ساخت مشترک شرکت BL-TECH کره جنوبی و کشور آمریکا، به شما امکان تعمیر لوله‌ها با کمترین زمان و هزینه را می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول می‌توانید با [shortcode-variables slug=”number”] تماس حاصل فرمایید [shortcode-variables slug=”telegram”]

پیش‌نیازهای لوله‌ کشی


برخی پیش‌نیازهای مورد نیاز برای لوله ‌کشی آب و فاضلاب عبارتند از:

انتخاب لوله

ممکن است از لوله‌های آهنی گالوانیزه یا لوله‌های فولادی گالوانیزه، لوله‌های مسی، لوله‌های پلاستیکی، لوله‌های برنجی، لوله‌های چدنی، لوله‌های گالوانیزه، آهنی یا لوله‌های دیگر ساخته شده با مواد مورد تأیید برای سیستم آب سرد استفاده شود. انتخاب مواد مورد استفاده در ساخت لوله به موارد زیر بستگی دارد:

 • مقدار آبی که باید تأمین شود.
 • فشار آب
 • عامل خورندگی یا زنگ‌ زدگی برای انواع مختلف لوله در دماهای متفاوت
 • هزینه
 • قابلیت دسترسی به لوله با جنس مورد نظر

سایز لوله

loolekeshiabfazelab1

سایز لوله‌های آب به موارد زیر بستگی دارد:

 • فشار و از دست رفتن اصطکاک در طول لوله
 • تعداد و انواع اتصالات نصب شده (اتصالات موردنیاز)
 • تعداد اتصالات مورد استفاده در یک زمان مشخص (فاکتور استفاده همزمان)
 • نوع دستگاه‌های شستشو

از دست رفتن اصطکاک

وقتی که مایع در طول لوله جریان می‌یابد، لایه‌های مختلف آب با سرعت متفاوت حرکت می‌کنند و در قسمت مرکزی لوله سرعت جریان آب بیشتر است. این مقاومت نسبت به جریان (که به آن از دست رفتن اصطکاک گفته می‌شود) در لوله‌های مختلف فرق می‌کند. اصطکاک لوله باعث افت فشار آب می‌شود. در لوله‌های کوچک این از دست رفتن اصطکاک بر افزایش فشار آب غلبه پیدا می‌کند. اگر امکان افزایش فشار آب وجود نداشته باشد، افزایش سایز لوله می‌تواند از دست رفتن اصطکاک را افزایش دهد.

روش نصب لوله‌کشی آب

مراحل لوله‌ کشی آب به شرح زیر است:

خط منبع اصلی آب

loolekeshiabfazelab2

منبع اصلی آب، لوله‌ای است که معمولاً از سقف آویزان می‌شود و انشعابات آن به اتصالات رایزرها متصل می‌شد. قطر این لوله منبع مشابه سرویس اصلی آب بوده و در مرکز قرار گرفته تا فاصله کوتاهی از اتصالات منبع رایزرهای ساختمان داشته باشد. برای کاهش از دست رفتن اصطکاک، لوله تأمین‌کننده اصلی را در حد امکان به حالت صاف و مستقیم نصب می‌کنند. لوله تأمین‌کننده اصلی نباید شل باشد یا آب را در خود نگه دارد. این لوله باید شیب ملایمی در حد ۴/۱ اینچ در فوت (هر ۳۰ سانتیمتر) به سمت کنتور آب داشته باشد. در انتهای شیب یک شیر تخلیه برای تخلیه لوله در زمستان قرار دهید. در صورت نیاز یک لوله تخلیه نیز برای انتقال فاضلاب از ورودی شیر به سمت محل تخلیه فاضلاب قرار دهید. اگر نمی‌توان لوله را به سمت یک نقطه شیب داد، باید برای همه قسمت‌هایی که نمی‌توان آنها را تخلیه کرد یک شیر تخلیه جداگانه قرار داده شود. لوله اصلی باید به خوبی نصب و محافظت شود تا بتواند وزن اتصالات را تحمل کرده و نشت نکند.

اتصالات رایزرهای ذخیره

اتصالات رایزرهای ذخیره را به منبع اصلی وصل کنید. رایزر از داخل دیوارهای ساختمان عبور داده می‌شود. قبل از این که پارتیشن‌بندی به اتمام برسد باید همه اتصالات را محکم کنید. برای لوله‌ کشی عمودی در رایزرها از کلمپ ها و اتصالات لوله استفاده کنید. (نباید از انشعابات افقی به عنوان ساپورت برای اتصالات رایزرها استفاده شود). انشعابات افقی باید به دیوار وصل شوند و به سمت رایزرهای ذخیره عمودی شیب داشته باشند.

ولوها (شیرها)

loolekeshiabfazelab3

ولوها را در هر رایزر عمودی نصب کنید تا در صورت نیاز به تعمیر بتوان آب هر قسمت را قطع کرده و تعمیرات انجام داد. با قرار دادن ولوهای کوچک روی ورودی برای اتصال می‌توان یک بخش را بدون قطع کردن آب کل تعمیر کرد.

لوله‌کشی فاضلاب


معمولاً اولین گام در لوله‌ کشی فاضلاب ساختمان اتصال لوله‌های فلزی و بست­های آنها است که به سمت محل تخلیه فاضلاب خانه شیب داده می‌شوند. سوراخ برش فاضلاب نباید بیش از اندازه مورد نیاز برای لوله‌ها فلزی باشد. همه مفاصل و اتصالات باید ساپورت داشته باشند. لوله‌ها باید بالاتر از سطح جریان طبیعی نصب شوند. برای مثال، اگر قطر لوله فاضلاب خیابان ۲۴ اینچ است و جریان طبیعی ۵۰ درصد است، شیر باید حداقل ۱۲ اینچ بالای کف لوله نصب شود. لوله با تخلیه موازی باید در مسیر جریان فاضلاب نصب شود. با این کار از برگشت جریان در زمانی که جریان سریع است پیشگیری می‌شود.

مراحل نصب به شرح زیر است:

 • مرحله ۱: به آرامی به اطراف لوله اصلی فاضلاب ضربه بزنید تا عمق جریان را برای قرار دادن لوله‌های کوچک پیدا کنید. صدای مبهم ناشی از ضربه زدن نشان‌دهنده این است که محل ضربه در زیر جریان فاضلاب قرار دارد و اگر در هنگام ضربه زدن صدایی شبیه به زنگ شنیدید نشان می‌دهد که محل ضربه بالاتر از جریان فاضلاب قرار دارد.
 • مرحله ۲: از لوله‌های فلزی کوچک به عنوان الگوی قوس استفاده کنید و سایز سوراخ مورد نظر را با استفاده از گچ ترسیم کنید.
 • مرحله ۳: این خط را با استفاده از یک قلم‌تراش و چکش کوچک و سرد بشکافید. به لوله‌ها به آرامی ضربه بزنید که باعث آسیب‌دیدگی لوله اصلی فاضلاب نشود.
 • مرحله ۴: تا رسیدن به عمق ۸/۱ یا ۱۶/۳ اینچی به کار ادامه دهید.
 • مرحله ۵: یک سوراخ کوچک در اطراف مرکز ایجاد کرده و آن قسمت را بردارید. همیشه از ضربه‌های آرام استفاده کنید.
 • مرحله ۶: سوراخ را به شکل بیضی درآورده و آن را بزرگ‌تر کنید تا در حد امکان با سایز لوله‌های فلزی کوچک هم سایز شود. لوله‌ها را در این سوراخ امتحان کنید تا از مناسب بودن سایز آنها اطمینان حاصل کنید.
 • مرحله ۷: لوله‌های فلزی را در محل مناسب قرار دهید و دور آن را با کنف‌هایی در اطراف لبه فلنج ببندید.
 • مرحله ۸: لوله‌ کشی را با سیمان کشی اطراف لوله‌های فلزی به اتمام برسانید. از مقادیر کافی ملات در زیر لوله‌های فلزی، کف شیر و کناره‌ها و اطراف آن استفاده کنید. اتصالات را تا زمان سفت شدن ملات در محل خود نگه دارید.

تست نشت‌یابی


loolekeshiabfazelab4

بازرسی برای نشت ‌یابی مهم است. اتصالات نشت دار، آب را هدر داده و باعث ایجاد خسارات پرهزینه به ساختمان می‌شوند. در ساخت‌وسازهای جدید، قبل از اتمام سفت‌کاری و پارتیشن‌بندی تمام سیستم برای نشت‌یابی مورد تست و آزمایش قرار می‌گیرد. زمانی که این آزمایش انجام می‌شود، از فشار آب که سیستم را تغذیه می‌کند، استفاده می‌شود. در حالی که سیستم تحت فشار است، همه اتصالات برای احتمال نشت دادن مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر یک مفصل نشت داشت، آن را سفت یا تعویض می‌کنند و لوله را بریده و آن قسمت را دوباره به وسیله یک اتصال جدید به هم وصل می‌کنند. زمانی که روی اتصالات لحیم شده مسی یا اتصالات پلاستیکی حلال در سیمان کار می‌شود باید لوله تخلیه شده و سپس اتصالات نصب شوند. اتصالات مسی ممکن است سفت یا تعویض شوند.

هزینه


هزینه به دستمزد، زمان و محل لوله‌ کشی بستگی دارد. سرویس‌ها ممکن است شامل تمیزکاری لوله‌های تخلیه شده، تعویض یا نصب اتصالات و تعمیر توالت شود. لوله‌کشی یک کار با گستره وسیع و متفاوت است.

اشتراک گذاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *