رفع نشتی مخازن فلزی، پلی اتیلن و بتنی

تعمیر نشتی مخازن

رفع نشتی مخازن فلزی، پلی اتیلن و بتنی به چه صورت است؟

لوله‌ها، هر نوع مجرا، مخازن و تجهیزات دیگر می‌توانند دچار خوردگی و فرسودگی داخلی یا بیرونی و نیز هجوم عوامل محیطی شوند که ممکن است در عملکرد و انسجام آن‌ها خللی وارد کند. این آسیب اغلب منجر به نازک شدن جداره یا حتی نقص کامل جداره شود.  چسب نشتی گیر دکتر پایپ(بانداژ فایبرگلاس)، میتواند جهت رفعنشتی لوله ها و اتصال لوله به مخزن های بتنی و فلزی به کار برده شود و مشکلات به وجود آمده را برای بلند مدت برطرف می‌کند که به کار خیلی سختی نیاز ندارد. از این چسب‌ها در خود محل و برای کاهش هزینه‌های از کارافتادگی تجهیزات به کار برده می‌شوند. متخصصان دکتر پایپ، ارائه‌دهنده ی چسب رفع نشتی لوله با سایزها و پیچیدگی‌های متفاوت می‌باشند. این چسب  می‌توانند در موقعیت‌هایی از جمله موارد زیر به کار برده شوند:

  • خوردگی لوله
  • نشت جریان دار و نقایصی در جداره‌های انواع لوله ها
  • آسیب به هندسه‌های پیچیده‌ای در مجراها و لوله‌کشی‌ها مانند خم‌ها، سه‌راهی‌ها و اتصالات سر لوله

اما برای رفع نشتی مخازن بتنی چه کار باید کرد؟ آیا راهکار آن با رفع نشتی لوله یکسان است؟ برای پاسخ به این سوالات با دکتر پایپ همراه باشید.

رفع نشتی مخازن فلزی و پلاستیکی

نقص جداره‌ی نازک ناشی از خوردگی، فرسودگی، ضربه، ساییدگی یا آسیب مکانیکی از جمله مشکلات رایجی هستند که در لوله‌ها، مخازن، بدنه‌های موتور، بالشتک یا صفحه‌ی فرسایشی و سایر قطعات دیگر در تأسیسات به وجود می‌آیند. اگر به این مشکلات به موقع رسیدگی نشود، یکپارچگی و انسجام این تأسیسات ممکن است با مشکل مواجه شود و احتمال بروز خطرات و مشکلات محیطی و ایمنی بسیار بالا خواهد رفت. در این شرایط لازم است تا استحکام و قدرت گذشته را سریعاً به تجهیزات برگردانید تا مدت از کار افتادگی تجهیزات را کاهش دهید.

رفع نشتی

کاربرد خمیر اپوکسی در رفع نشتی تانکر فلزی و پلی اتیلن

بسته به موقعیت و شرایط کاربری، مواد ترکیبی (چسب‌ها) اپوکسی را می‌توان برای ترمیم استفاده کرد. نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با مسائل ایمنی در عیوب جداره و نشت‌های جریان دار وجود دارد زیرا نشت محلول‌های مضر در محیط می‌تواند هم برای کارکنان و هم برای تجهیزات واقع در مجاورت آسیب خطرناک باشند. به‌علاوه، نشت لوله‌ها همچنین می‌تواند منجر به افت فشار گردد که باعث کاهش بازدهی فرآیند می‌شود. بسته به اینکه اندازه ناحیه نشت کننده چقدر است میتوان از خمیر اپوکسی استفاده کرد. از مزایای خمیر اپوکسی میتوان به مقرون به صرفه بودن، سادگی در استفاده و سرعت اجرا اشاره کرد.

رفع نشتی تانکر فلزی- تعمیر مخزن فلزی

رفع نشتی مخزن فلزی با خمیر اپوکسی دکتر پایپ

این روش، برای تعمیر مخازن، لوله ها و اتصالات به جای برش لوله نشت کننده و نصب یک اتصال جدید مرسوم است. این یک روشِ ساده ای برای استفاده است  و تقریبا هر کسی با هر تجربه فنی میتواند از خمیر اپوکسی برای رفع نشتی استفاده کنید.

خمیر اپوکسی در اصل خمیر دو جزئی با مقدار مساوی از جز A و B است که پس از مخلوط اجزا به رنگ خاکستری یکنواخت در می آید. این خمیر جهت پوشش درز یا شکاف محل نشتی بکار می رود.

ا

خمیر اپوکسی دکتر پایپ، محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی، مقرون به صرفه و دائمی

ا

ص

روش اجرای خمیر اپوکسی

اگر می خواهید نشتی را با خمیر اپوکسی را رفع کنید، این مراحل را دنبال کنید:

مرحله ۱

محل دقیق نشتی را پیدا کنید.

مرحله ۲

بستن منبع اصلی جریان(کنتور آب) و خالی کردن مخزن. سپس با باز گذاشتن نزدیکترین شیر آّب به ناحیه نشتی، مطمئن شوید که لوله و مخزن کاملا خالی از فشار آب یا سیال است.

مرحله ۳

با یک سمباده نسبتا زبر محل نشتی را بسابید. محل نشتی باید تمیز، خشک و عاری از تمام باقی مانده های براده سمباده باشد.

مرحله ۴

بخشی از خمیر اپوکسی را به اندازه ای که لازم است برش دهید. خمیر را با انگشتان خود ورز دهید تا کاملا مخلوط شود. پس از ترکیب شدن کامل، رنگ آن به خاکستری تغییر میکند.

مرحله ۵

خمیر اپوکسی را بر روی لوله فشار دهید. ناحیه نشتی لوله را به طور کامل پوشانده و حداقل یک اینچ را در هر طرف نشت بگذارید. اگر نشت در اتصالات باشد، کل اتصال را با خمیر اپوکسی  پوشش دهید.

مرحله ۶

سعی کنید خمیر اپوکسی در مدت زمانی ۳ دقیقه از زمانی که آن را مخلوط می کنید، استفاده کنید. این نکته مهمی است. خمیر اپوکسی خیلی زود سخت میشود. فقط آنچه را که می توانید در ۳ دقیقه در یک زمان استفاده کنید ترکیب کنید.

مرحله۷

خمیر اپوکسی بعد از ۱۰ دقیقه سخت می شود، اما به طور کامل یک ساعت طول می کشد. پس از آن میتوانید مخزن خود را پر نمایید و یا جریان لوله را برقرار کنید

روش رفع نشتی مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی با جوشکاری

یکی از ویژگی های مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی عمر و دوام بالای آنها است و می توانند سالهای سال بدون هیچگونه مشکلی مورد استفاده قرار گیرند. اما در مواقعی به دلیل عدم نصب مناسب (ناصافی و تراز نبودن محل نصب)، عدم توجه به چگالی و سازگاری پلی اتیلن با ماده ذخیره شده و یا حوادث غیر مترقبه مثل ضربه و یا قرارگیری در کنار حرارت بسیار بالا، مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی دچار شکستگی و پارگی می شوند. در این مقاله روش تعمیر شکستگی و پارگی این مخازن را توضیح خواهیم داد.

برخی از شکستگی های مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی قابل تعمیر هستند و برخی دیگر نیز به دلیل موقعیت محل پارگی و شکستگی و یا وسعت زیاد آن،  قابل ترمیم و تعمیر نمی باشند و در نتیجه نیاز است تا مخزن تعویض گردد.

ضرورت جوش پلاستیک

اصلی ترین و شاید بتوان گفت تنها روش ترمیم و تعمیر دائمی شکستگی و پارگی مخازن پلی اتیلن ، وان های پلی اتیلن و محصولاتی از این دست، استفاده از جوش پلی اتیلن (جوش پلاستیک) است. جوشکاری شکستگی مخازن پلاستیکی و پلی اتیلنی که سالهاست مورد استفاده قرار می گیرد نیاز به ابزارهای ساده ای دارد ولی مستلزم رعایت نکاتی می باشد که اگر به درستی انجام نشوند نشتی مخزن آب پلی اتیلن و پلاستیکی مجدداً به وجود خواهد آمد.

سایر روش ها که عموماً بر پایه استفاده از انواع چسب ها می باشند موثر نبوده و حتی در مخازن با حجم های پایین نیز بعد از مدتی نشتی مخزن پلی اتیلن  مجدداً اتفاق خواهد افتاد.همچنین در مواردی که مخازن تنها دچار ترک می باشند، دیده شده است که برخی از افراد با حرارت دادن محل ترک، سعی در از بین بردن آن نموده اند که بعد از مدتی مجدداً ترک ایجاد می شود و این روش به تنهایی مناسب نمی باشد.

جوش مخزن پلی اتیلن (پلاستیک)

قدم اول:پیش از هرچیز ماده ذخیره شده در داخل مخزن باید تخلیه شود سپس محل شکستگی و یا ترک خوردگی باید کاملاً از ذرات گردوغبار و یا کثیفی های دیگر و هرگونه چربی تمیز شده باشد. همچنین پوسته ی محل شکستگی و ترک خوردگی باید کاملاً سمباده زده و یکدست شود.

تعمیر نشتی مخزن پلاستیکی

قدم دوم: در بسیاری از مواقع بهتر است تعمیر و ترمیم مخزن از داخل آن انجام شود اما به دلیل اینکه دریچه تمامی مخازن پلاستیکی موجود در بازار بر خلاف مخازن پلاستونیک به اندازه کافی بزرگ نمی باشند مجبور به ترمیم آن ها از بیرون مخزن خواهید بود. در این مرحله همانند تصویر زیر نیاز به یک ابزار با سرچرخشی دارید تا بتوانید سطح دو طرف شکستگی و نا همواری های به وجود آمده را یکسان نمایید.

تعمیر تانکر پلاستیکی

قدم سوم: در این مرحله نوار جوش پلی اتیلن با استفاده از حرارت در امتداد محل شکستگی و یا ترک خوردگی، جوش داده می شود. در صورتی که ضخامت مخزن شکسته شده زیاد است نیاز است تا جوش پلی اتیلن چندین بار و به صورت چند لایه بر روی محل مورد نظر ذوب شده و چسبانده شود. بعد از حرارت دادن نوار جوش پلی اتیلنی نیاز است تا با کاردک به همراه کمی حرارت بر روی نوارها کشیده شود تا به طور کامل به پوسته بدنه مخزن بچسبد.

تعمیر نشتی لوله متصل به مخزن

روش فوق صرفاً در مخازن پلاستیکی تولید شده از پلی اتیلن قابل استفاده بوده و برای مخازن فایبرگلس، نتیجه ای نخواهد داشت.

رفع نشتی لوله متصل به مخازن

تقریبا برای لوله های متصل به همه ی انواع مخازن(بتنی،فلزی،پلاستیکی و فایبرگلاس) میتوان از خمیر اپوکسی و بانداژ تعمیر لوله استفاده کرد. از مزایای این محصولات میتوان به دائمی بودن، مقرون به صرفه بودن و اجرای سریع و ساده اشاره کرد. حتی هیچ اهمیتی ندارد که مخزن، حامل چه موادی است. نفت، گازوئیل، آب و …  تنها محدودیت این محصولات هم این است که محل اتصال لوله و تانکر باید کاملا خشک باشد.

در مقاله زیر می توانید با روش های رفع نشتی لوله آشنا شوید:

4 روش تعمیر نشتی لوله

اما همانگونه که در مقاله بالا خواهید دید، در اکثر موارد برای رفع نشتی لوله لازم به تعویض قطعه نشت کننده نیست. چسب نشتی گیر دکتر پایپ (بانداژ فایبرگلاس)، محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی، راه حل ویژه ای برای تعمیر دائمی انواع لوله آب،نفت و گاز، و پتروشیمی فراهم کرده است. حتی با این محصول میتوان نشتی لوله را در حالت آنلاین (بدون نیاز به قطع جریان) برطرف نمود. لازم به ذکر است برای استفاده از این محصول لازم به داشتن هیچ دانش فنی خاصی نمیباشد و با دیدن ویدیو های آموزشی و مشاوره با کارشناسان مجموعه دکتر پایپ، میتوانید به سادگی جهت رفع نشت انواع لوله ها اقدام نمایید

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر  با شماره های 4-88991471(021) داخلی 121 و یا 09190884640 تماس حاصل فرمایید یا اینکه بر روی لینک های زیر کلیک کنید:


تعمیر تانکر فلزی، تعمیر تانکر پلاستیکی، تعمیر منبع اب پلاستیکی، رفع نشتی تانکر آب، رفع نشتی تانکر آب فلزی، چسب مخصوص مخزن پلاستیکی، تعمیر مخزن آب پلی اتیلن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *