تعمیر نشتی مخازن فلزی، پلی اتیلن و بتنی

تعمیر نشتی مخازن

تعمیر نشتی مخازن فلزی، پلی اتیلن و بتنی به چه صورت است؟

لوله‌ها، هر نوع مجرا، مخازن و تجهیزات دیگر می‌توانند دچار خوردگی و فرسودگی داخلی یا بیرونی و نیز هجوم عوامل محیطی شوند که ممکن است در عملکرد و انسجام آن‌ها خللی وارد کند. این آسیب اغلب منجر به نازک شدن جداره یا حتی نقص کامل جداره شود.  بانداژ آب بندی دکتر پایپ، میتواند جهت تعمیر نشتی لوله ها و اتصال لوله به مخزن های بتنی و فلزی به کار برده شود و مشکلات به وجود آمده را برای بلند مدت برطرف می‌کند که به کار خیلی سختی نیاز ندارد. از این چسب‌ها در خود محل و برای کاهش هزینه‌های از کارافتادگی تجهیزات به کار برده می‌شوند.متخصصان دکتر پایپ، ارائه‌کننده‌ی بانداژ تعمیر لوله با سایزها و پیچیدگی‌های متفاوت می‌باشند. این چسب  می‌توانند در موقعیت‌هایی از جمله موارد زیر به کار برده شوند:

  • خوردگی لوله
  • نشت جریان دار و نقایصی در جداره‌های انواع لوله ها
  • آسیب به هندسه‌های پیچیده‌ای در مجراها و لوله‌کشی‌ها مانند خم‌ها، سه‌راهی‌ها و اتصالات سر لوله

اما برای تعمیر نشتی مخازن بتنی چه کار باید کرد؟ آیا راهکار آن با تعمیر نشتی لوله یکسان است؟ برای پاسخ به این سوالات با دکتر پایپ همراه باشید.

تعمیر نشتی مخازن فلزی و پلاستیکی

نقص جداره‌ی نازک ناشی از خوردگی، فرسودگی، ضربه، ساییدگی یا آسیب مکانیکی از جمله مشکلات رایجی هستند که در لوله‌ها، مخازن، بدنه‌های موتور، بالشتک یا صفحه‌ی فرسایشی و سایر قطعات دیگر در تأسیسات به وجود می‌آیند. اگر به این مشکلات به موقع رسیدگی نشود، یکپارچگی و انسجام این تأسیسات ممکن است با مشکل مواجه شود و احتمال بروز خطرات و مشکلات محیطی و ایمنی بسیار بالا خواهد رفت. در این شرایط لازم است تا استحکام و قدرت گذشته را سریعاً به تجهیزات برگردانید تا مدت از کار افتادگی تجهیزات را کاهش دهید.

کاربرد خمیر اپوکسی در رفع نشتی تانکر فلزی و پلی اتیلن

بسته به موقعیت و شرایط کاربری، مواد ترکیبی (چسب‌ها) اپوکسی را می‌توان برای ترمیم استفاده کرد. نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با مسائل ایمنی در عیوب جداره و نشت‌های جریان دار وجود دارد زیرا نشت محلول‌های مضر در محیط می‌تواند هم برای کارکنان و هم برای تجهیزات واقع در مجاورت آسیب خطرناک باشند. به‌علاوه، نشت لوله‌ها همچنین می‌تواند منجر به افت فشار گردد که باعث کاهش بازدهی فرآیند می‌شود. بسته به اینکه اندازه ناحیه نشت کننده چقدر است میتوان از خمیر اپوکسی استفاده کرد. از مزایای خمیر اپوکسی میتوان به مقرون به صرفه بودن، سادگی در استفاده و سرعت اجرا اشاره کرد.

رفع نشتی تانکر فلزی- تعمیر مخزن فلزی

رفع نشتی مخزن فلزی با خمیر اپوکسی دکتر پایپ

این روش، برای تعمیر مخازن، لوله ها و اتصالات به جای برش لوله نشت کننده و نصب یک اتصال جدید مرسوم است. این یک روشِ ساده ای برای استفاده است  و تقریبا هر کسی با هر تجربه فنی میتواند از خمیر اپوکسی برای جلوگیری از نشت استفاده کنید.

خمیر اپوکسی در اصل خمیر دو جزئی با مقدار مساوی از جز A و B است که پس از مخلوط اجزا به رنگ خاکستری یکنواخت در می آید. این خمیر جهت پوشش درز یا شکاف محل نشتی بکار می رود.

ا

خمیر اپوکسی دکتر پایپ، محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی، مقرون به صرفه و دائمی

ا

ص

روش اجرای خمیر اپوکسی

اگر می خواهید نشتی را با خمیر اپوکسی را رفع کنید، این مراحل را دنبال کنید:

مرحله ۱

نقطه دقیق نشتی را پیدا کنید. اگر یک نشت آب آهسته باشد، منطقه را خشک کنید و یک حوله کاغذی را در منطقه مشکوک قرار دهید. حوله کاغذ را برداشته و آن را برای یک نقطه مرطوب دیگر بررسی کنید. این روش را، تا زمانی که تمام نشت ها پیدا شوند، ادامه دهید.

مرحله ۲

بستن منبع اصلی جریان(کنتور آب) و خالی کردن مخزن. سپس با باز گذاشتن نزدیکترین شیر آّب به ناحیه نشتی، مطمئن شوید که لوله و مخزن کاملا خالی از فشار آب یا سیال است.

مرحله ۳

با یک سمباده نسبتا زبر محل نشتی را بسابید. محل نشتی باید تمیز، خشک و عاری از تمام باقی مانده های براده سمباده باشد.

مرحله ۴

بخشی از خمیر اپوکسی را به اندازه ای که لازم است برش دهید. خمیر را با انگشتان خود ورز دهید تا کاملا مخلوط شود. پس از ترکیب شدن کامل، رنگ آن به خاکستری تغییر میکند.

مرحله ۵

خمیر اپوکسی را بر روی لوله فشار دهید. ناحیه نشتی لوله را به طور کامل پوشانده و حداقل یک اینچ را در هر طرف نشت بگذارید. اگر نشت در اتصالات باشد، کل اتصال را با خمیر اپوکسی  پوشش دهید.

مرحله ۶

سعی کنید خمیر اپوکسی در مدت زمانی ۳ دقیقه از زمانی که آن را مخلوط می کنید، استفاده کنید. این نکته مهمی است. خمیر اپوکسی خیلی زود سخت میشود. فقط آنچه را که می توانید در ۳ دقیقه در یک زمان استفاده کنید ترکیب کنید.

مرحله۷

خمیر اپوکسی بعد از ۱۰ دقیقه سخت می شود، اما به طور کامل یک ساعت طول می کشد. پس از آن میتوانید مخزن خود را پر نمایید و یا جریان لوله را برقرار کنید

روش تعمیر نشتی مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی با جوشکاری

یکی از ویژگی های مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی عمر و دوام بالای آنها است و می توانند سالهای سال بدون هیچگونه مشکلی مورد استفاده قرار گیرند. اما در مواقعی به دلیل عدم نصب مناسب (ناصافی و تراز نبودن محل نصب)، عدم توجه به چگالی و سازگاری پلی اتیلن با ماده ذخیره شده و یا حوادث غیر مترقبه مثل ضربه و یا قرارگیری در کنار حرارت بسیار بالا، مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی دچار شکستگی و پارگی می شوند. در این مقاله روش تعمیر شکستگی و پارگی این مخازن را توضیح خواهیم داد.

برخی از شکستگی های مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی قابل تعمیر هستند و برخی دیگر نیز به دلیل موقعیت محل پارگی و شکستگی و یا وسعت زیاد آن،  قابل ترمیم و تعمیر نمی باشند و در نتیجه نیاز است تا مخزن تعویض گردد.

ضرورت جوش پلاستیک

اصلی ترین و شاید بتوان گفت تنها روش ترمیم و تعمیر دائمی شکستگی و پارگی مخازن پلی اتیلن ، وان های پلی اتیلن و محصولاتی از این دست، استفاده از جوش پلی اتیلن (جوش پلاستیک) است. جوشکاری شکستگی مخازن پلاستیکی و پلی اتیلنی که سالهاست مورد استفاده قرار می گیرد نیاز به ابزارهای ساده ای دارد ولی مستلزم رعایت نکاتی می باشد که اگر به درستی انجام نشوند نشتی مخزن آب پلی اتیلن و پلاستیکی مجدداً به وجود خواهد آمد.

سایر روش ها که عموماً بر پایه استفاده از انواع چسب ها می باشند موثر نبوده و حتی در مخازن با حجم های پایین نیز بعد از مدتی نشتی مخزن پلی اتیلن  مجدداً اتفاق خواهد افتاد.همچنین در مواردی که مخازن تنها دچار ترک می باشند، دیده شده است که برخی از افراد با حرارت دادن محل ترک، سعی در از بین بردن آن نموده اند که بعد از مدتی مجدداً ترک ایجاد می شود و این روش به تنهایی مناسب نمی باشد.

جوش مخزن پلی اتیلن (پلاستیک)

قدم اول:پیش از هرچیز ماده ذخیره شده در داخل مخزن باید تخلیه شود سپس محل شکستگی و یا ترک خوردگی باید کاملاً از ذرات گردوغبار و یا کثیفی های دیگر و هرگونه چربی تمیز شده باشد. همچنین پوسته ی محل شکستگی و ترک خوردگی باید کاملاً سمباده زده و یکدست شود.

تعمیر نشتی مخزن پلاستیکی

قدم دوم: در بسیاری از مواقع بهتر است تعمیر و ترمیم مخزن از داخل آن انجام شود اما به دلیل اینکه دریچه تمامی مخازن پلاستیکی موجود در بازار بر خلاف مخازن پلاستونیک به اندازه کافی بزرگ نمی باشند مجبور به ترمیم آن ها از بیرون مخزن خواهید بود. در این مرحله همانند تصویر زیر نیاز به یک ابزار با سرچرخشی دارید تا بتوانید سطح دو طرف شکستگی و نا همواری های به وجود آمده را یکسان نمایید.

تعمیر تانکر پلاستیکی

قدم سوم: در این مرحله نوار جوش پلی اتیلن با استفاده از حرارت در امتداد محل شکستگی و یا ترک خوردگی، جوش داده می شود. در صورتی که ضخامت مخزن شکسته شده زیاد است نیاز است تا جوش پلی اتیلن چندین بار و به صورت چند لایه بر روی محل مورد نظر ذوب شده و چسبانده شود. بعد از حرارت دادن نوار جوش پلی اتیلنی نیاز است تا با کاردک به همراه کمی حرارت بر روی نوارها کشیده شود تا به طور کامل به پوسته بدنه مخزن بچسبد.

تعمیر نشتی لوله متصل به مخزن

روش فوق صرفاً در مخازن پلاستیکی تولید شده از پلی اتیلن قابل استفاده بوده و برای مخازن فایبرگلس، نتیجه ای نخواهد داشت.

تعمیر نشتی لوله متصل به مخازن

تقریبا برای لوله های متصل به همه ی انواع مخازن(بتنی،فلزی،پلاستیکی و فایبرگلاس) میتوان از خمیر اپوکسی و بانداژ تعمیر لوله استفاده کرد. از مزایای این محصولات میتوان به دائمی بودن، مقرون به صرفه بودن و اجرای سریع و ساده اشاره کرد. حتی هیچ اهمیتی ندارد که مخزن، حامل چه موادی است. نفت، گازوئیل، آب و …  تنها محدودیت این محصولات هم این است که محل اتصال لوله و تانکر باید کاملا خشک باشد.

در مقاله زیر می توانید با روش های تعمیر نشتی لوله آشنا شوید:

۴ روش تعمیر نشتی لوله

اما همانگونه که در مقاله بالا خواهید دید، در اکثر موارد برای تعمیر نشتی لوله لازم به تعویض قطعه نشت کننده نیست. بانداژ آب بندی دکتر پایپ، محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی، راه حل ویژه ای برای تعمیر دائمی انواع لوله آب،نفت و گاز، و پتروشیمی فراهم کرده است. حتی با این محصول میتوان نشتی لوله را در حالت آنلاین (بدون نیاز به قطع جریان) برطرف نمود. لازم به ذکر است برای استفاده از این محصول لازم به داشتن هیچ دانش فنی خاصی نمیباشد و با دیدن ویدیو های آموزشی و مشاوره با کارشناسان مجموعه دکتر پایپ، میتوانید به سادگی جهت رفع نشت انواع لوله ها اقدام نمایید

در اکثر موارد برای تعمیر و رفع نشت لوله لازم به تعویض قطعه نشت کننده نیست. همچنین میتوان با روشی منحصر به فرد لوله ها را در برابر خوردگی و پوسیدگی محافظت کرد. بانداژ آب بندی دکتر پایپ، محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی، راه حل ویژه ای برای تعمیر دائمی انواع لوله ها فراهم کرده است. حتی با این محصول میتوان نشتی لوله را در حالت آنلاین (بدون نیاز به قطع جریان) برطرف نمود. لازم به ذکر است برای استفاده از این محصول لازم به داشتن هیچ دانش فنی خاصی نمیباشد و با دیدن ویدیو های آموزشی و مشاوره با کارشناسان مجموعه دکتر پایپ، میتوانید به سادگی جهت رفع نشت انواع لوله ها اقدام نمایید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر  با شماره های ۴-۸۸۹۹۱۴۷۱(۰۲۱) داخلی ۱۲۱ و یا ۰۹۱۹۰۸۸۴۶۴۰ تماس حاصل فرمایید یا اینکه بر روی لینک های زیر کلیک کنید:


تعمیر نشتی مخازن بتنی

مخزن آبتان نشت کرده است؟ این واقعاً بدترین چیزیست که فکرش را می‌کردید؟ اما کارهای مهم‌تر در اولویت هستند: نترسید؛ به ما اعتماد کنید، وقتی‌که دست بکار می‌شویم، طولی نمی‌کشد که همه‌چیز مرتب خواهد شد.وقتی مخزن آب را نصب می‌کنند، برای سال‌های سال در همان وضعیت باقی خواهد بود. دقیقاً به همین دلیل است که در هنگام بروز هرگونه مشکل، حتماً باید به جستجوی نشتی پرداخت. به‌هرحال هر چیزی از سایز مخزن گرفته تا طراحی آن روی دوام و مقاومت و همچنین روی عملکرد بهینه‌ی آن تأثیرگذار خواهد بود.خبر خوب این است که اگر مخزن آبی‌تان از نوع بتنی است، به ندرت مشکلاتی در رابطه با آب و رفاه کسانی که از آن استفاده می‌کنند اتفاق خواهد افتاد. در ضمن مخازن سنگی حاوی فلزات جیوه و کادمیوم هستند که مطالعات ثابت کرده‌اند که این مواد می‌توانند با حل شدن تدریجی در محتویات مخزن، مشکلاتی را در سلامتی ایجاد کنند.مخازن آب بنتی به مراقبت سریع و ساده‌ای نیاز دارند که می‌توان آن را همراه با دیگر کارهای نگه داری از وسایل در خانه دید؛ و در صورت مراقبت صحیح، مخزن آب بتنی شما برای همیشه قابل استفاده باقی خواهد ماند. در واقع این موضوع اصلاً بد نیست.

چگونه می‌توان از نشت کردن مخزن آب بتنی جلوگیری کرد؟

 

همه می‌دانند که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، پس اگر دارید این مقاله را می‌خوانید و مخزن آبی‌تان تاکنون نشتی نداشته است، به توصیه‌های ما جهت پیشگیری از این اتفاق توجه کنید. اگر آب از سازه‌های مخزنی و ذخیره‌سازی مانند مخازن آب بنتی نشت کند، همه‌ی اجتماع آن منطقه تحت تأثیر این مشکل قرار می‌گیرند، بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکلی باید خیلی سریع عمل کنید. مهم‌تر از همه این‌که یک نشتی می‌تواند به محیط آسیب برساند و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع به آن می‌تواند زمان و هزینه‌ی هنگفتی را در پی داشته باشد.در واقع اکثر مخازن بتنی در نهایت ترک می‌خورند و این ترک می‌تواند درنتیجه جمع شدگی و متراکم شدن، زمین‌لرزه، سخت کردن بتن و قرارگیری در محل به وجود بیاید. اگر مخزن بتنی شما ترک بخورد، فوری باعث نشت مخزن و آلودگی می‌شود، پس در اینجا به چند راه برای ضد آب کردن مخزن اشاره خواهیم کرد:

روش های آببندی مخازن بتنی به چند صورت اجرا میشود:

۱-عایق کاری مخزن بتنی با اجرای قیر و گونی ( که برای عایق استخرهای بنایی آجری استفاده میشود ) ودر حال منسوخ شدن است.

۲- آب بندی با چسب بتن Sa12 و متداولترین و بهترین نوع آببندی در حال حاضر است .

۳-آببندی استخر و مخازن آب آشامیدنی با چسب Z90 این نوع آب بندی نیز در سال های اخیر بسیار متداول شده است.

۴- آببندی استخر با چسب اپوکسی دو جزئی که در نوع خود مقاومت بالایی دارد دارای چسببندگی بسیار خوبی با لایه های زیرین و رویین بوده و در برابر سایش بسیار مقاوم است ، دارای درجه سختی بسیار بالا و همچنین از مزایای مهم چسب اپوکسی این است که با استفاده از چسب آببندی اپوکسی تاثیری در مزه آب آشامیدنی به وجود نمی آید.

آب بندی سازه مخزن

از مهمترین مسئله آببندی در استخر و مخازن بتنی آب ، آببندی سازه مخزن است، آب بندی بتن مخزن یا استخر را قبل از چسب کاری بهتر است بصورت اصولی انجام دهید در این زمینه ژل میکروسیلیس گزینه بسیار خوبی برای آببندی بتن میباشد مزایای ژل میکروسیلیس به شرح زیر است:

۱- ساخت بتن های با مقاومت بالا

۲- آب بندی بتن

۳-کاهش ترکهای پلاستیکی در بتن در اثر مقاومت کششی و خمشی بیشتر با مصرف ژل میکروسیلیس در بتن

۴- ساخت بتن های ویژه در برابر ضربه و بارهای متناوب مکانیکی میزان مصرف ژل میکرو سیلیس بین ۷ الی ۱۰ درصد وزن سیمان در بتن مورد نیاز است و و زمان اختلاط آن با بتن حداقل ۵ تا ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

انواع آببندی استخر و مخازن بتنی به چند صورت انجام میشود ۱- آب بندی استخر با چسب بتنSa12 چسب بتن sa12 بر پایه رزین های مایع شیری رنگی است که پس از استفاده بصورت کاملا بیرنگ در خواهد آمد چسب بتن در دمای(۶۰- تا ۹۸+ ) مقاومت داشته و همپایه سیمان در بتن بوده و برای آببندی انواع سازه های آبی و استخر بتنی کشاورزی ، آجری و بلوکی و نمای ساختمانهای در معرض باران و برف ، محوطه سازی و در بلوک و موزائیک و فونداسیون ساختمان استفاده میشود و جایگزین بسیار مناسبی بجای قیروگونی و ایزوگام و مواد نفتی بوده مراحل آب بندی با چسب بتن sa12 را میتوان به چند روش که در زیر توضیح داده شده اجرا نمود.

روشهای آب بندی با چسب بتن sa12

روش اول :

چسب بتن sa12 را میتوان در ملات تعمیراتی و نرمه کشی سیمان استخراستفاده نمود یک پیمانه sa12 + یک پیمانه آب مخلوط کرده و محلول بدست آمده را با ۵ کیلوگرم سیمان و ۱۵ کیلوگرم ماسه صفر تا ۵/۲ میلیمتر یا پودر سنگ الک شده + (الیاف فایبر ۱۰ گرم) به میزان مورد نیاز اضافه گردد و سپس با دست پوشیده با دستکش لاستیکی هم بزنید مخلوط بدست آمده را با ماله آهنی تا ضخامت حداکثر ۱۵ میلیمتر بر روی سطح تعمیراتی یا نرمه کشی مخزن بتنی بکشید نکته مهم در اجرای مخلوط مورد نظر ۱- به میزان مصرف تا حداکثر یک ساعت مخلوط کنید ۲-برای ضخامت های بیشتر به فاصله زمانی حداقل ۴ ساعت تکرار شود ۳- قبل از تکرار سعی کنید سطح ملات قبلی را با کاردک یا ماله آهی زبر نمایید این کار باعث چسبندگی بیشتر بین لایه ها میشود برای جلوگیری از ترک در دیوار میتوانید از توری های اکریلیک فایبرگلاس در نرمه کشی دیوار استفاده نمایید نسبت آب و چسب بتن به وزن سیمان حدودا ۴۰ درصد میباشد.

روش دوم:

پس از نرمه کشی سیمان چسب بتن را با آب بصورت یک به یک با مخلوط سیمان و پودر سیلیس بصورت دوغابی آماده نمائید و با فرچه نقاشی بر روی دیواره مخزن بتنی، استخر ، جکوزی و حمام و دستشویی به فاصله زمانی حداقل ۱۲ ساعت پس از دست قبلی حداقل ۳ دست کشیده شود که میتوان با اطمینان پس از یک هفته از آببندی نهایی , استخر را آبگیری نمایید در صورتی که آببندی برای منابع آب آشامیدنی می باشد بهتر است پس از تکمیل آببندی حداقل ۱۵ روز بعد مخزن ذخیره آب آبگیری شود.

روش سوم:

چسب بتن را با یک چهارم پیمانه آب مخلوط نمایید و با فرچه نقاشی بر روی دیوار یا کف مثل رنگ بکشید این کار را طی سه مرحله با فاصله زمانی هر دست حداقل ۸ ساعت پس از دست قبلی انجام دهید فقط توجه فرمائید این فاصله زمانی را در موقعیت آب و هوایی بالای ۵ درجه سانتیگراد انجام دهید.

آببندی مخزن بتنی با مواد نانو چسب Z90

چسب آببندی استخرZ90 بر پایه رزین های آکریلیک با تکنولوژی مواد نانو ساخته شده محلول شیری رنگ بوده که پس از استفاده کاملا بیرنگ میشود چسب z90دمای بین (۷۵- تا ۳۵۰+) تحمل نموده و قابلیت استفاده با هر نوع دوغابی را دارا بوده و همساز با محیط زیست بوده در مقابل اشعه uv و گاز co2 و مواد شوینده مقاوم بوده و خاصیت ضد جلبک و خزه و باکتری داشته و برای منابع ذخیره آب آشامیدنی از نظر بهداشتی مناسب میباشد همچنین محلول چسب z90 دارای نفوذ عالی در بتن بوده و از نظر مقاومت و پیوستگی بین مصالح سازه را یکپارچه میکند محلول چسب Z90برای آببندی انواع نمای سیمانی ، آببندی پشت بام ، آببندی مخازن آب و فاضلاب ، آببندی سرویس بهداشتی حمام و دستشویی و آشپزخانه ، آببندی تراس و پارکینگ ، و انواع سازه بتنی قابلیت اجرا دارد چسب Z90 را به چند صورت دوغابی و نرمه کشی سیمان انجام میشود.

مزایای چسب Z90 :

این محلول با ضخامت حداقل ۳۰۰ میکرون تا ۵ میلیمتر بر روی هر نوع سطوح سیمانی ، بتنی ، آجری ، سنگی ، چوب و گچی میباشد و باعث آببندی ۱۰۰ درصدی محل آببندی می گردد مقاوم در برابرفشارهای منفی و مثبت آب و مواد شوینده اسیدی و قلیایی همچنین برای مخلوط با انواع رنگهای آکریلیک با پایه آب و روغنی برای آببندی رنگ سازگار میباشد.

روش های آببندی با چسب Z90 :

روش اول :

در صورتی که پایه کار سیمانی باشد میتوانید یک پیمانه چسب Z90 با یک پیمانه آب آشامیدنی مخلوط کرده و سپس سیمان به پودر سنگ را یک به دو با محلول چسب و آب اضافه نمایید و بصورت دوغابی با فرچه نقاشی بصورت سه دست به فاصله زمانی تا خشک شدن دست قبلی بصورت عمودی و سپس افقی آببندی نمائید.

روش دوم:

محلول چسب Z90 را بصورت یک به یک با آب مخلوط کنید سپس سیمان و پودر سیلیس را نیز یک به یک با محلول چسب و آب بصورت دوغابی آماده نمائید و با پپ روی سطح کار بپاشید ومحلول را بصورت حداقل دودست به فاصله زمانی خشک شدن مرحله قبل ادامه دهید.

روش سوم رنگ ضد آب برای استخر و نمای ساختمان :

میزان سه واحد رنگ آکریلیک را با یک واحد چسب آببندی Z90 مخلوط نمایید و با قلمو یا پیستوله بر روی سطح نمای ساختمان یا سطح نهایی استخر بکشید در صورت استفاده از رنگ پلاستیک میزان ده واحد رنگ پلاستیک را با یک واحد چسب آببندی Z90 مخلوط نمائید و بر روی سطح نما یا استخر با فرچه نقاشی یا پمپ بپاشید. برای هر متر مربع آب بندی استخر و منابع ذخیره آب بتنی و سیمانی و آجری مقدار ۶۰۰ سی سی چسب بتن مورد نیاز است و برای رزین نما، ۳۰۰ سی سی چسب آببندی Z90 مورد نیاز میباشد.

آماده سازی محل اجرای آببندی با چسب Z90 :

سطح سازه را از هرگونه آلودگی گرد و غبار، چربی و مواد نفتی مثل انواع روغن ها و رنگ های روغنی، سولفاته سیمان پاکسازی نمایید و جاهای سیقلی مثل سطح کاشی و سرامیک (نیاز به برداشت سطح سیقلی میباشد ) سپس با استفاده از روش آب پاشی سطح بتن و یا سیمانی را قبل از شروع به اجرای آببندی با چسبZ90 خیس نمایید. از محکم بودن سطح نهایی زیر کار آببندی ، عدم وجود ترکهای سطحی یا عمقی در لایه زیر سازی، اطمینان حاصل نمایید ترمیم ترک های سازه را قبل از انجام مراحل آب بندی به روش های اصولی که در سایت موجود است انجام دهید.

آببندی استخر و داخل مخزن بتنی با چسب اپوکسی چسب دوجزئی:

چسب آببندی دوجزئی اپوکسی برپایه رزین های اپوکسی خاص و سخت کننده پلی آمید و آمین ویژه ای طراحی و فرموله گردیده است این رزین از خواص بسیاری از قبیل چسبندگی بالا با هر گونه مصالح آهن ، بتن ، آجر ، بلوک و ….دارا میباشد همچنین دارای دوام و سختی بالا و مقاوم در برابر شرایط جوی گرم و سرد میباشد چسب آببندی اپوکسی از نظر فرلاسیون به گونه ای است طی مراحل سخت شدن تمامی حلال های موجود در آن آزاد شده و بدلیل استفاده از رنگدانه های غیر سمی در طراحی آن و عدم مهاجرت رنگدانه ها به فاز آبی باعث عدم تغییر در طعم و بوی آب میشود و از این رو بهترین گذینه برای آببندی مخازن ذخیره آب آشامیدنی و محیط های بهداشتی میشود.

کاربرد رنگ اپوکسی :

محصول چسب اپوکسی را میتوان به عنوان لایه آستر یا لایه نهایی برای پوشش مخازن آب آشامیدنی ، سازه های فلزی ، سطوح ماشین آلات ، آببندی استخر های بتنی ، لوله انتقال آب ، و بسیاری از مراکز صنعتی در برابر سایش شدید قرار دارند مناسب است . نسبت اختلاط اپوکسی به هاردنر در صد گرم وزن گرم۸۴ اپوکسی و ۱۶ گرم هاردنر همچنین برای محاسبه حجمی اپوکسی به هاردنر بصورت صد در صدی ۷۶ درصد اپوکسی به ۲۶ درصد هاردنر نیاز است بهترین روش برای آببندی با رنگ اپوکسی این است که مجموع لایه های رویه و میانی مثل پلی یورتان ، الکیدی و غیره از یک سازنده انتخاب شود همچنین برای چسبندگی بیشتر بین لایه ها قبل از اجرای کار حتما سطح زیر کار را از هرگونه آلودگی مثل روغن ، گرد و غبار و رطوبت صد در صد با شوینده های مناسب پاکسازی نمائید.

مراحل اختلاط و اجرای رنگ اپوکسی:

ابتدا محلول اپوکسی را کاملا با یک همزن مناسب هم بزنید و سپس محلول هاردنر را کامل هم بزنید سپس هر دو محلول را در یک ظرف ریخته و با هم مخلوط کنید و کاملا هم بزنید تا زمانی که یک مخلوط یکنواخت بدست آید به منظور واکنش شیمیایی دو محلول به مدت ۱۰ دقیقه مخلوط دو محلول را در ظرف نگهدارید سپس برای رقیق نمودن مخلوط اپوکسی و هاردنر و تنظیم ویسکوزیته رنگ به آن تینر اضافه نمائید میزان تینر جهت رنگ به عامل مهمی همچون دمای رنگ ، دمای محیط و ابزار رنگ آمیزی بستگی دارد پس از آماده سازی رنگ میتوانید محلول را با قلمو یا پمپ برای پوشش نهایی آببندی بر روی سطح کار پخش کنید برای مقاومت بیشتر بهتر است از توری های فایبر گلاس بر روی سطح رنگ آمیزی استفاده نمائید همچنین رنگ های اپوکسی در دو نوع بیرنگ (شفاف ) و رنگی موجود است که برای جاهای مختلف و سطح نهایی رنگ آن مشخص میگردد دمای بهینه برای اجرای چسب اپوکسی بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد در نظر گرفته میشود همچنین استفاده از تجهیزات رطوبت گیر و فیلتر روغن الزامی میباشد.

منابع:

آب بندی مخازن و استخر

در این مقاله سعی شد همه روشهای تعمیر نشتی مخازن به صورت مفصل توضیح داده شود. در آینده نیز تلاش خواهیم کرد درباره موضوعات مرتبط با مخازن مقالاتی گذاشته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

به ما بپیوندید!

اشتراک گذاری