روش های رفع نشتی لوله

رفع نشتی لوله| با مقاله ای دیگر از دکتر پایپ همراه باشید:

لوله های دارای نشتی در صورت عدم تعمیر، می‌توانند باعث آسیب زیادی به منزل شما شوند. راه‌حل‌های موقتی زیادی برای رفع نشتی لوله وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، از جمله این راه ها استفاده از خمیر اپوکسی یا کلمپ برای تعمیر اولیه، قبل از آمدن لوله‌کش است. اگر می‌خواهید لوله را خودتان طوری تعمیر کنید تا به حالت استاندارد برگردد، می‌توانید از یک کوپلینگ برای آسان سازی این فرآیند استفاده کنید. مهم نیست که چه چیزی مصرف می‌کنید، مطمئن شوید که منبع آب خود را قطع کنید، تا لوله‌ها در زمانی که کار می‌کنید نشتی نکنند!

 منبع آب را قطع کنید

۱٫ منبع آب در منزل تان را قطع کنید: منبع آب اصلی خود را پیدا کنید. به طور معمول این منبع در زیرزمین خانه قرار دارد. سپس فلکه را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا از ورود آب به خانه شما جلوگیری شود، بنابراین نشتی متوقف می‌شود و باعث آسیب بیشتر نمی‌شود. در وضعیت اضطراری، به شرکت آب خود زنگ بزنید و ببینید که آیا آن‌ها می‌توانند آبی را که به منزل شما می‌رسد قطع کنند.

نکته: اگر نشتی فقط در لوله فاضلاب باشد، نیازی نیست که آب خود را قطع کنید.

تعمیر نشتی لوله 1-2

۲٫ شیرهای آب متصل به لوله را باز کنید تا آن‌ها را تخلیه کنید. با باز کردن پایین‌ترین شیر آب در منزل خود شروع کنید از جمله شیر آبی که در فضای باز یا شیر سینک در زیرزمین خانه قرار دارد. بگذارید تخلیه آب تا زمانی که لوله کاملا ً خالی شود ادامه یابد. اگر نشتی در لوله‌ای است که به یک وسیله خاص منتهی می‌شود، تنها آن شیر را باز کنید تا آب از آن به طور کامل تخلیه شود.

۳٫ ناحیه نشت را بر روی لوله کاملا خشک کنید: هنگامی که همه آب از لوله‌ها تخلیه می‌شود، از یک دستمال تمیز کاملا خشک برای پاک کردن منطقه اطراف ناحیه نشتی استفاده کنید. به این ترتیب، در هنگام تعمیر لوله، محل نشتی لغزنده نمیباشد و برای نشتی گیری کاملا آماده است. یک پارچه یا سطل را در زیر محل نشت قرار دهید تا در صورتی که قطرات آب از لوله چکه کند از هدر رفت آب جلوگیری شود.

 روش اول: استفاده از خمیر اپوکسی

اگر نیاز به رفع فوری نشتی لوله دارید، می توانید از خمیر اپوکسی استفاده کنید. این روش دستی برای تعمیر لوله ها و اتصالات به جای برش لوله نشت کننده و نصب یک اتصال جدید است. این یک روشِ ساده ای برای استفاده است  و تقریبا هر کسی با هر تجربه فنی میتواند از خمیر اپوکسی برای جلوگیری از نشت استفاده کنید.

خمیر اپوکسی در اصل خمیر دو جزئی با مقدار مساوی از جز A و B است که پس از مخلوط اجزا به رنگ خاکستری یکنواخت در می آید. این خمیر جهت پوشش درز یا شکاف محل نشتی بکار می رود.

تعمیر نشتی لوله 2-1

۱٫ دستکش‌های پلاستیکی یا لاتکس  بپوشید. چراکه خمیر زمانی که با آن کار می‌کنید ممکن است به دست بچسبد. دقت کنید که دستکش به اندازه کافی نازک باشد که بتوانید با آن به دقت کار کنید و هر بار که خمیر اپوکسی پاتی را ورز میدهید، از دستکش استفاده کنید. می‌توانید دستکش‌های پلاستیکی یا نیتریل را از فروشگاه‌های ابراز آلات و یا فروشگاه‌های زنجیره ای تهیه کنید.

۲٫ خمیر اپوکسی را با دست ورز دهید تا کاملا یکدست شود. سپس بخش کوچکی از آن را جدا کرده و آن را بین انگشتانتان ورز دهید. بخش های تیره‌تر اپوکسی با بخش خارجی روشن‌تر برای فعال کردن آن ترکیب خواهد شد. زمانی که خمیر به رنگ خاکستری روشن دربیاید، آماده شده است.

تعمیر نشتی لوله 2-3

۳٫ خمیر اپوکسی را در اطراف محل نشتی بمالید: اطراف ناحیه نشتی پوشیده با اپوکسی را با نوار طوری بپیچانید که محل نشتی را کاملا پوشش دهد. به علاوه دقت کنید که خمیر لایه‌ای به ضخامت حدود ۲ سانتی متر اطراف محل نشت را تشکیل دهد تا به درستی در جای خود قرار ‌گیرد. برای تکمیل آب بندی لبه‌های خمیر را بر روی لوله با نوار کاملا محکم نمایید. خمیر اپوکسی پاتی بر طول لوله های صاف و همچنین اتصالات لوله ها به خوبی کار می‌کند.

۴٫ قبل از اینکه آب را باز کنید برای ۵ تا ۱۰ دقیقه برای سفت شدن خمیر اپوکسی صبر کنید: زمانی که خمیر اپوکسی به درستی مخلوط شده باشد, به سرعت فیکس و آماده خواهد شد تا بتوانید دوباره از آب استفاده کنید. خمیر اپوکسی پاتی را حداقل برای چند دقیقه رها کنید تا فرایند سفت شدن تکمیل شود . زمانی که اپوکسی به اندازه کافی سفت شود, می‌توانید آب را باز کنید.

خمیر اپوکسی دکتر پایپ، محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی، مناسب جهت رفع نشتی لوله ها و مخازن، مقرون به صرفه و دائمی

جهت مشاوره یا خرید خمیر اپوکسی دکتر پایپ با شماره های ۴-۸۸۹۹۱۴۷۱(۰۲۱) داخلی ۱۲۱ و یا ۰۹۱۹۰۸۸۴۶۴۰ تماس حاصل فرمایید.
همچنین جهت مشاهده ویدیوی آموزش رفع نشت لوله با خمیر اپوکسی روی دکمه زیر کلیک کنید.


 روش دوم: استفاده از چسب نشتی لوله

بانداژ تعمیر لوله

چسب نشتی لوله دکتر پایپ در اصل یک بانداژ از جنس فایبر گلاس تقویت شده با مقاومت فشاری بالا می باشد که با نوع خاصی از رزین پلی اورتان آغشته شده اند. این نوار ها جهت نهایی کردن آب بندی لوله ها و اتصالات در ابعاد و اندازه های گوناگون به کار می روند.

چسب رفع نشتی لوله دکتر پایپ محصول مشترک آمریکا و کره جنوبی است و در ایران هیچ نمونه داخلی و خارجی مشابهی ندارد.

از مزایای آن می توان به استفاده آسان، دائمی بودن و مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. بانداژ های آب بندی در هر صنعتی قابل استفاده است. صنایع نفت و گاز، آب و فاضلاب و پتروشیمی از جمله این صنایع هستند. از نکات جالب این محصول این است که با روش های ویژه ای بدون قطع جریان، نسبت به رفع نشتی لوله اقدام نمود.

مراحل اجرای چسب نشتی لوله

  •  ناحیه آسیب دیده لوله را توسط ماشین SUB، فرچه سیمی و یا کاغذ سنباده زنگ زدایی و تمیزکاری کنید.
  •  رابر را بر روی محل نشتی لوله قرار داده و آنرا به محکمی دور لوله بپیچانید به طوری که حتی الامکان جریان به کلی متوقف گردد. لازم به ذکر است که وظیفه رابر قطع جریان به صورت موقتی است و نوار فایبر گلاس مربوط به محصول جریان را به صورت دائم قطع می‌نماید.
  •  بسته نوار NEAL- Industrial را به مدت ۱۰ ثانیه در آب قرار داده و به خوبی مالش دهید تا آب به لایه‌های آن نفوذ کرده و رزین پلی اوتان مربوط به محصول فعال گردد.
  •  نوار را از سطح خارجی آن (عکس چسب های نواری) به دقت و با فاصله گسترش ۱۰cm از محل نشتی به دور لوله صدمه دیده بپیچانید.
  •  توجه کنید که در تمام مدت پیچیدن نوار به دور لوله نوار به محکمی کشیده شود.
  •  در حین کار به صورت مداوم بر روی نوار آب بریزید تا رزین آن کاملا فعال گردد.
  •  پس از ۲۰ دقیقه مجددا جریان سیال را وصل نمایید.

برای آشنایی بیشتر با این محصول و همچنین قیمت محصول کلیک کنید:

جهت مشاوره یا خرید چسب نشتی لوله دکتر پایپ با شماره های ۴-۸۸۹۹۱۴۷۱(۰۲۱) داخلی ۱۲۱ و یا ۰۹۱۹۰۸۸۴۶۴۰ تماس حاصل فرمایید.


 روش سوم: استفاده از کلمپ برای نشتی های کوچک

تعمیر نشتی لوله 3-1

۱٫ یک کلمپ مخصوص لوله نشت کرده بخرید که دقیقا به همان اندازه باشد. کلمپ لوله با استفاده از یک درز بند پلاستیکی برای ایمن کردن نشتی های کوچک روی لوله شما یک مانع محکم ایجاد می‌کند. می‌توانید آن‌ها را در بخش لوله‌کشی فروشگاه ابراز فروشی محلی خریداری کنید, اما مطمئن شوید که کلمپ ای که خریداری میکنید دقیقا اندازه لوله است و حداقل تا زمانی که لوله نشت می‌کند, آن را به درستی ایمن می‌کند.
کلمپ ها برای لوله‌های مسی و PVC استفاده می‌شوند.

تعمیر نشت لوله 3-2

۲٫ درز بند لاستیکی را روی لوله دارای نشتی تنظیم کنید. درز بند پلاستیکی قطعه مستطیلی داخل کلمپ است که از بیرون ریختن آب جلوگیری می‌کند. درز بند لاستیکی را در بالای محل نشتی لوله طوری قرار دهید تا نشتی به طور کامل را درزگیری شود. اگر نشتی در کف لوله قرار گرفته باشد, کلمپ را در محل نگه دارید تا بتوانید آن را محکم کنید.

۳٫ کلمپ را روی درزگیر قرار دهید و پیچ‌های آن را محکم کنید: ابتدا کلمپ را روی لوله قرار دهید و آن را روی لوله محکم کنید سپس پیچ‌ها را در جای خود قرار دهید و به کمک مهره‌ها،‌ با استفاده از یک آچار پیچ ها را محکم کنید. پیچاندن مهره ها را تا جایی ادامه دهید که کلمپ در جای خود بدون حرکت باقی بماند. هشدار: کلمپ ها فقط یک تعمیر موقت هستند و شما باید یا لوله نشت کرده را تعویض کنید یا با لوله‌کش تماس بگیرید تا آن را برای شما تعویض کند.

برای آشنایی بیشتر با کلمپ، مقاله “بست کلمپ اتصال لوله‌های آب،گاز،پلی اتیلن و نحوه تولید و اتصال آن” را مطالعه فرمایید.

 روش چهارم: قرار دادن یک روکش اتصال بر روی لوله

تعمیر نشتی لوله 4-1

۱٫ یک کوپلینگ پیدا کنید که با اندازه و نوع لوله شما مطابقت داشته باشد: کوپلینگ ها اتصالات کوچکی هستند که به بخش‌های مختلف لوله متصل می‌شوند. به دنبال یک کوپلینگ با همان قطر لوله‌ای که نیاز به تعمیر دارد و آنقدر طولانی است که می‌تواند نشتی را کاملا بپوشاند، بگردید. قبل از خرید, مطمئن شوید که کوپلینگ شما دقیقا از جنس مواد اولیه لوله تان مانند PVC یا مس باشد.

می‌توانید کوپلینگ را از فروشگاه‌های ابزار آلات محلی خریداری بزنید.

کوپلینگ می‌تواند یک راه‌حل دائمی برای تعمیر لوله‌های شما باشد. چرا که آن‌ها مطابق استاندارد های لوله هستند.

تعمیر نشتی لوله 4-2

۲٫ طول کوپلینگ را روی لوله خود علامت گذاری کنید: کوپلینگ را بر محل نشتی روی لوله خود طوری نگه دارید که دو انتهای کوپلینگ از هر طرف کمی بیشتر از محل نشت را کاملا بپوشانند. از یک نشانگر برای کشیدن خطی روی لوله در انتهای کوپلینگ اتصال استفاده کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید که طول صحیحی از لوله را قطع کرده‌اید که کوپلینگ مناسب آن است.

تعمیر نشتی لوله 4-3

۳٫ از یک دستگاه برش برای برش ناحیه نشتی در لوله استفاده کنید: تیغه‌های برش لوله وسایل کوچکی هستند که به آسانی با چرخاندن آن میتوان لوله را , برش داد. لبه ابزار برش را در داخل خط تنظیم کنید. تیغه را به دور لوله چرخانده و دوباره پیچ را سفت کنید. این فرایند را ادامه دهید تا اینکه برشی تمیز از لوله ایجاد شود. این فرآیند را از خط دیگر که کشیده‌اید تکرار کنید.

می‌توانید تیغه برش را از فروشگاه‌های ابزارالات محلی خریداری کنید.

تیغه لوله بر روی لوله‌های فلزی و PVC کار می‌کنند.

برخی از تیغه‌های لوله‌های PVC مانند قیچی هستند. تیغه را روی لوله گذاشته و آن را به آرامی فشار دهید.
نکته : اگر شما یک تیغه برش لوله ندارید ، می‌توانید از یک اره استفاده کنید، اما برش آن ممکن است به اندازه برش یک تیغه مخصوص دقیق نباشد.

تعمیر نشتی لوله 4-4

۴٫ برای خراشیدن و تمیز کردن داخل و خارج از لوله از ابزار سیقل استفاده کنید: یک ابزار سیقل ابزار ویژه‌ای است که برای تمیز کردن داخل و خارج از لوله برای کمک به تغییر شکل دادن آن بعد از ایجاد بریدگی استفاده می‌شود. لوله را با دست مخالف ثابت نگه دارید و لبه تیغه ابزار سیقل را درون لوله تنظیم کنید . با ابزار خود اطراف لبه و داخل لوله را آن را خراش داده تا آن را سیقل دهید. سپس ابزار را از لوله خارج کرده و لبه بیرونی را خراش دهید. شما می‌توانید ابزار سیقل را از بخش لوله‌کشی یک فروشگاه ابزار آلات تهیه کنید.
دقت کنید که هر دو طرف لوله بریده شده را به درستی سیقل دهید تا از نشت بعدی جلوگیری کنید.

تعمیر نشتی لوله 4-5

۵٫ کوپلینگ را از یک انتهای لوله خود سر بدهید تا در جای خود قرار گیرد: کوپلینگ خود را بردارید و از انتهای یک طرف لوله به داخل هل بدهید. کوپلینگ را به اندازه کافی فشار دهید تا بتوانید آن را به قسمت دیگر لوله بریده شده برسانید. انتهای دیگر کوپلینگ را با لوله متصل کنید و آن را به داخل هل دهید تا ۲ سر لوله به وسیله کوپلینگ به هم متصل شوند. کوپلینگ لوله‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد تا آب بین آن‌ها جریان پیدا کند. بعضی از کوپلینگ ها را لازم است با دست و یا با آچار محکم کنید. دستورالعمل‌های روی بسته ‌بندی را به دقت دنبال کنید تا ببینید آیا هیچ مرحله ای را جا نینداخته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری